Kierownictwo francuskiego koncernu EDF chce przedłużyć istnienie regulowanej taryfy na energię elektryczną wytwarzaną przez elektrownie jądrowe, ponieważ obecny system regulacji wygasa w 2025 roku.

System taryfikacji ma zapewnić konsumentom przystępną cenę energii elektrycznej, natomiast dopłaty państwowe dla EDF mają finansować utrzymanie istniejącego potencjału energii nuklearnej. EDF ma 56 reaktorów jądrowych.

W zamian za nowy mechanizm kontroli cen energii rząd Francji zaproponował wiceszefowej Komisji Europejskiej Margrethe Vestager reorganizację EDF.

Reklama

DGComp opowiada się jednak za podziałem EDF na mniejsze spółki, co zmniejszyłoby konkurencyjność francuskiego koncernu i mogłoby wpłynąć na podwyżkę cen, a ponadto taki plan budzi również sprzeciw francuskich związków zawodowych – komentuje dziennik „Le Figaro”.

Ustalenia z DGComp odnośnie EDF wpłyną na przyszłości energetyki jądrowej w Europie np. w Finlandii, Niemczech czy też w Polsce, jeśli zdecyduje się ona na budowę elektrowni jądrowej – komentują eksperci.

Jak informują media francuscy ministrowie gospodarki i finansów oraz transformacji ekologicznej, Bruno Le Maire i Barbara Pompili, często spotykają się z Vestager w sprawie EDF i planowane są kolejne negocjacje w celu sfinalizowania negocjacji i osiągnięcia porozumienia.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)