Teraz jednak, jego zdaniem, nie ma wystarczającej ilości szczepionek dla wszystkich: "Musimy prosić o cierpliwość” - podkreślił.

Spahn ma nadzieję, że po otwarciu zakładu BioNTech w Marburgu produkcja szczepionek może zostać masowo rozszerzona. "Zdolności produkcyjne, które powstałyby w zakładzie, przyniosłyby korzyści przede wszystkim rynkowi europejskiemu" - zaznaczył.

Spahn powiedział, że znacznie więcej szczepionek będzie dostępnych dopiero za kilka miesięcy. "Latem będziemy mogli przedstawić ofertę szczepień każdemu w Niemczech" - obiecał i zapewnił, że w Niemczech spodziewane są prawie dwa miliony dawek w pierwszym kwartale tego roku.

Niemcy zamówiły łącznie ponad 130 milionów dawek szczepionek od Moderny i firm BioNTech/Pfizer. Jednak dostawy nie mogą być zrealizowane od razu, "ale w ciągu roku".

W Niemczech zaszczepiono już prawie 400 000 osób. Najpierw szczepione są osoby przebywające w domach opieki i osoby starsze. "Jeśli to się powiedzie, pandemia straci dużą część swojej mocy" - stwierdził minister zdrowia Niemiec.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)