Wcześniej w środę agencja dpa poinformowała, powołując się na biuro prasowe Komisji Europejskiej, że do spotkania dojdzie, jednak minister zdrowia Austrii Rudolf Anschober powiedział dziennikarzom, że AstraZeneca odłożyła rozmowy z UE na czwartek.

Spotkanie KE, 27 państw członkowskich i przedstawicieli koncernu na szczeblu eksperckim jest zaplanowane na godz. 18.30.

Dojdzie do niego w atmosferze narastającego konfliktu. Wcześniej w środę Unia Europejska zwróciła się do brytyjsko-szwedzkiego przedsiębiorstwa, żeby upubliczniło kontrakt, który zawarło ze Wspólnotą na dostawę szczepionek.

We wtorek prezes firmy Pascal Soriot w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" ujawnił niektóre poufne zapisy umowy. Powiedział m.in., że kontrakt nakłada na jego korporację obowiązek "dołożenia wszelkich starań" w kwestii szybkich dostaw szczepionki, ale nie zobowiązuje do przestrzegania określonego harmonogramu dostaw.

22 stycznia AstraZeneca podała, że dostawy jej szczepionki do krajów Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2021 r. będą mniejsze niż pierwotnie ustalono. Wywołało to szereg nieprzychylnych komentarzy pod adresem firmy ze strony przedstawicieli UE.