Szefem dyplomacji będzie nadal Luigi Di Maio. Stanowiska utrzymają także dotychczasowa minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese, minister zdrowia Roberto Speranza, obrony Lorenzo Guerini oraz kultury Dario Franceschini.

Ministrem finansów zostanie Daniele Franco, dotąd dyrektor generalny włoskiego banku centralnego. To główna zmiana na ministerialnym stanowisku.

Nowa minister sprawiedliwości to Marta Cartabia, była prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Resortem oświaty pokieruje Patrizio Bianchi, który jest uznanym profesorem ekonomii. W komentarzach zaznacza się, że jego celem będzie stworzenie oświaty bardziej nakierowanej na świat pracy.

Reklama

Polityk partii Liga Giancarlo Giorgetti będzie szefem resortu rozwoju gospodarczego.

Zaprzysiężenie nowego rządu Pałac Prezydencki zapowiedział na sobotę na godzinę 12.00.

Komentatorzy podkreślają, że to wspólny rząd prezydenta i premiera. Określany jest też jako "rząd odpowiedzialności narodowej".

Telewizja RAI zaznaczyła, że jest to gabinet bardziej polityczny niż przewidywano. Szef państwa na początku kryzysu rządowego mówił, że oczekuje apolitycznego gabinetu ekspertów wysokiej rangi. Tymczasem znaleźli się w nim zarówno politycy wcześniejszej koalicji centrolewicy i Ruchu Pięciu Gwiazd, dotąd opozycyjnych partii Liga i Forza Italia, jak i eksperci.

Poparcie dla rządu zapowiedziały wszystkie najważniejsze ugrupowania parlamentarne z wyjątkiem prawicowej partii Bracia Włosi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)