"Dzisiaj Komisja Europejska postanowiła zaakceptować włoski plan odbudowy i odporności o wartości 191,5 miliarda euro. Ten bezprecedensowy poziom inwestycji w połączeniu z kluczowymi reformami pomoże odbudować włoską gospodarkę i przygotować ją na przyszłość" - oświadczyła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Tydzień temu Komisja poinformowała, że rozpoczęła pożyczanie pieniędzy na rynkach finansowych na potrzeby Funduszu Odbudowy. Pierwsza transza obejmuje 20 mld euro.

Reklama

Wszystkie państwa UE zatwierdziły decyzję w sprawie zasobów własnych. Dzięki temu KE mogła rozpocząć pozyskiwanie funduszy na sfinansowanie Funduszu Odbudowy. W tym celu KE ogłosiła na początku czerwca, że w 2021 roku wyemituje obligacje długoterminowe o wartości około 80 mld euro, które uzupełni krótkoterminowymi eurobonami, aby pokryć pozostałe wymogi w zakresie finansowania.

von der Leyen: włoski krajowy plan odbudowy ambitny i dalekowzroczny

Komisja Europejska w pełni zaaprobowała włoski plan odbudowy po pandemii – poinformowała we wtorek w Rzymie szefowa KE Ursula von der Leyen. Plan opracowany przez rząd Mario Draghiego nazwała „ambitnym i dalekowzrocznym”.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Draghim w jednym ze studiów w miasteczku filmowym Cinecitta von der Leyen powiedziała: „Jestem tu, by powiedzieć, że macie całkowite poparcie Komisji Europejskiej”.

“Dzięki aktywnej polityce na rzecz zatrudnienia, którą wprowadzacie w życie, dacie nowe szanse młodzieży” - dodała. Za kluczowe uznała zapowiedziane przez włoski rząd reformy w celu zniesienia obciążeń biurokratycznych oraz wymiaru sprawiedliwości.

„To reformy, o które Włosi prosili od lat, a teraz stają się one faktem” - oświadczyła von der Leyen. Jej zdaniem ten „ambitny, dalekowzroczny plan pozwoli nakreślić lepszą przyszłość dla Włochów i dla UE”.

„Wychodząc z kryzysu pandemicznego zainspirowaliście cały kontynent, pokazaliście, jakie jest prawdziwe znaczenie solidarności” - oceniła.

Wyraziła też uznanie dla przebiegu kampanii szczepień we Włoszech oceniając, że "posuwa się ona do przodu tak szybko, jak drużyna Azzurrich” na Mistrzostwach Europy.

Aprobata ze strony KE oznacza, że do lipca Włochy otrzymają pierwszą transzę w wysokości prawie 25 miliardów euro z łącznej sumy 191,5 mld euro, przewidzianej do roku 2026.

Premier Mario Draghi wyjaśnił, odnosząc się do organizacji konferencji prasowej w miasteczku filmowym Cinecitta: „Wybór miejsca jest bardzo symboliczny. Tutaj w latach powojennych nasze kino opowiadało o życiu włoskich rodzin, najpierw o ubóstwie, potem o pracy i wreszcie o entuzjazmie”.

Zatwierdzenie planu odbudowy nazwał „świtem ożywienia” Włoch i "powodem do dumy".

Pieniądze z Funduszu Odbudowy muszą zostać „wydane wszystkie i dobrze, w sposób skuteczny i uczciwy” - mówił szef rządu.