KE oświadczyła, że odpowiada to kwocie prefinansowania, o którą wnioskowały Niemcy. Dodała, że zatwierdzi dalsze wypłaty w oparciu o realizację inwestycji i reform przedstawionych w krajowym planie odbudowy Niemiec. Kraj ma otrzymać łącznie 25,6 mld euro dotacji przez cały okres realizacji planu.

W ramach planu Niemcy planują zainwestować 1,5 mld euro w wodór, aby pomóc w dekarbonizacji swej gospodarki. Z kolei 2,5 mld euro zostanie przeznaczone na pomoc obywatelom w zakupie ponad 800 tys. "zdekarbonizowanych pojazdów".

Berlin planuje też wykorzystać 3 mld euro unijnych środków na modernizację szpitali w celu poprawy ich infrastruktury cyfrowej, zdolności ratowniczych, telemedycyny, robotyki oraz IT i bezpieczeństwa cybernetycznego.

Do końca roku KE zamierza pożyczyć na rynkach w sumie 80 mld euro na sfinansowanie pierwszych planowanych wypłat dla państw członkowskich w ramach NextGenerationEU.

Reklama

Funduszu Odbudowy ma ożywić unijną gospodarkę po pandemii Covid-19, a równocześnie odpowiedzieć na największe wyzwania naszych czasów: transformację klimatyczną i cyfrową. Aby otrzymać wsparcie, państwa członkowskie UE muszą przedstawić KE swoje krajowe plany odbudowy.

W każdym planie krajowym co najmniej 37 proc. budżetu ma być przeznaczone na klimat, a co najmniej 20 proc. - na działania w dziedzinie cyfryzacji. Plany muszą również mieć trwałe skutki społeczne i gospodarcze, mają obejmować kompleksowe reformy i solidne pakiety inwestycyjne oraz nie mogą znacząco utrudniać realizacji celów środowiskowych.

27 krajów UE zawarło w zeszłym roku bezprecedensowe porozumienie, by wspólnie pożyczyć 750 mld euro na Fundusz Odbudowy, instrument naprawczy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Jednak, aby plan mógł być realizowany, wszystkie 27 państw unijnych musiało ratyfikować decyzję o nowych zasobach własnych.