Ustawa ta m.in. wyklucza modele producentów samochodów spoza USA z ulg podatkowych w tym kraju oraz oferuje masową pomoc dla branż przenoszących swoje łańcuchy dostaw do Stanów Zjednoczonych, co może potencjalnie spowodować obniżenie produkcji i zmniejszenie inwestycji w UE, zagrażając zatrudnieniu i wzrostowi gospodarczemu Wspólnoty – wyjaśnia otoczenie Macrona.

Źródła w Pałacu Elizejskim informują, że w środę prezydent Macron uda się na cmentarz wojskowy w Arlington na przedmieściach Waszyngtonu, gdzie szef państwa złoży wieniec na grobie nieznanego żołnierza.

Zaplanowano również prywatną rozmowę Macrona z Bidenem, spotkanie z wiceprezydent Kamalą Harris, kilkoma ministrami, w tym szefem amerykańskiej dyplomacji Anthonym Blinkenem, a także z wybranymi przedstawicielami Kongresu.

Francuscy negocjatorzy liczą na uzyskanie do 5 grudnia konkretnych gestów ze strony administracji Bidena w celu wyeliminowania lub przesunięcia w czasie wejścia w życie przepisów ustawy. W tym dniu zbiera się Rada ds. Handlu i Technologii (CTC) Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, organu mającego koordynować politykę handlową i przemysłową po obu stronach Atlantyku - wskazują źródła w Pałacu Elizejskim.

Reklama

To druga wizyta prezydenta Macrona w USA. Do pierwszej doszło w 2018 r. za prezydentury Donalda Trumpa. Macron będzie w Stanach Zjednoczonych do 3 grudnia

Z Paryża Katarzyna Stańko