Na wspólnej konferencji prasowej jeden z dziennikarzy zapytał, czy Ukraina powinna otrzymać czołgi Leopard.

"Ukraina powinna otrzymać każdy sprzęt wojskowy, którego potrzebuje i jest w stanie obsługiwać, żeby się bronić. Oznacza to oczywiście zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej, ale również inne rodzaje zaawansowanego sprzętu wojskowego, który jest konieczny do obrony Ukrainy" - odpowiedziała Ursula von der Leyen.

Sekretarz generalny NATO Jesn Stoltenberg przypomniał, że członkowie NATO i UE od początku wojny zaopatrywali Ukrainę również w zaawansowane systemy obronne. "Z zadowoleniem przyjmuję zapowiedzi z ostatnich dni ze strony USA, Niemiec i Francji o przekazaniu nowych rodzajów pojazdów opancerzonych Ukrainie. To ważne. (...) Oprócz tego przekazaliśmy (wcześniej) Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej i rakiety HIMARS" - podkreślił.

"Powinniśmy też zdać sobie sprawę, że nie chodzi tylko o dodawanie kolejnych systemów, kolejnych platform i broni, ale także zapewnienie, że broń którą już przekazaliśmy działa jak należy. Musimy zapewnić potrzebną amunicję, części zamienne, szkolenie i konserwację systemów, którymi Ukraińcy już dysponują. To ważne by zastanowić się jakie nowe systemy powinniśmy przekazać Ukrainie, ale też zapewnić, że wszystkie systemy, które już tam są, działają tak jak powinny" - dodał Stoltenberg.

Reklama

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przypomniał, że agresorem w trwającej wojnie jest Kreml, a ofiarą - mieszkańcy Ukrainy.

"Jestem bardzo zadowolony, że w ostatnich tygodniach i miesiącach państwa członkowskie UE były w stanie dostarczyć coraz więcej sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Rada Europejska wielokrotnie potarzała apel o zwiększenie wsparcia militarnego dla Ukrainy, tak, by była ona w stanie się bronić. Wiemy, że walczą o swoją przyszłość, ale też o nasze wspólne wartości" - skonkludował Michel.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)