- Fico kontra Bruksela
- Słowacja coraz bliżej bankructwa?
- Mechanizm warunkowości w grze
- Zmiany w prawie nie spodobały się UE
- Media w rękach rządu
Fico kontra Bruksela
Komisja Europejska jest coraz bardziej zaniepokojona sytuacją polityczną na Słowacji. Organ wykonawczy UE przygotował decyzję o wszczęciu procedury w związku naruszeniem praworządności. Coraz bardziej populistyczny premier Robert Fico podjął decyzję o zniesieniu specjalnego urzędu prokuratora, który nadzorował badanie niektórych spraw korupcyjnych związanych z funduszami UE, twierdzą osoby zaznajomione ze sprawą.
Proces jest w początkowej fazie i wymagałby zatwierdzenia przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen. Rzecznik komisji nie odpowiedział na prośby Bloomberga o komentarz.
Słowacja coraz bliżej bankructwa?
Około 80 proc. wszystkich inwestycji publicznych na Słowacji jest finansowanych ze środków UE. Wszelkie potencjalne problemy z finansowaniem byłyby poważnym ciosem kraju, który już boryka się z wyzwaniami nadmiernego deficytu finansów publicznych.
Mechanizm warunkowości w grze
Jedna z propozycji przewiduje, że Komisja wykorzysta tzw. mechanizm warunkowości, który pozwala UE zamrozić finansowanie, gdy uzna, że jej pieniądze są zagrożone. W tym celu może wstrzymać wypłaty kolejnej transzy z 12,8 mld euro z funduszy spójności przydzielonych Słowacji w budżecie unijnym, powiedzieli anonimowi informatorzy Bloomberga.
Komisja bada również możliwość odzyskania całości lub części 2,7 mld euro dotacji covidowej, które Słowacja otrzymała w ramach unijnego UE w czasie pandemii, powiedziała jedna z osób. Działanie urzędu prokuratora specjalnego była warunkiem włączenia tych funduszy.
Zmiany w prawie nie spodobały się UE
Po powrocie do władzy w październiku 2023 roku Fico wprowadził zmiany kodeksie karnym i zlikwidował urząd specjalnego prokuratora, którego działalność koncentrowała się na głośnych sprawach korupcyjnych, w tym takich, które wymierzone były w jego sojuszników. Nowelizacja przepisów spotkała się z dużym niezadowoleniem Brukseli.
Media w rękach rządu
Odpowiedzialnością za majowy zamach Fico obciążył prasę i opozycję, wytykając im podsycanie wrogiej atmosferę. Następnie dokonał gruntownej przebudowy mediów publicznych, poddając nadawców pod kontrolę rządu.
Węgierski przykład
Słowacja może zostać drugim krajem objętym unijnym mechanizmem warunkowości po tym, jak Unia zamroziła 6,3 mld euro z funduszy spójności Węgier z powodu naruszeń praworządności przez Budapeszt.