"Military Balance", uznawany powszechnie za publikację bardzo wiarygodną, zawiera szczegółowe informacje na temat potencjału militarnego wszystkich państw świata.

Zgodnie z tegorocznym raportem najwięcej na zbrojenia w minionym roku wydały Stany Zjednoczone (ok. 603 mld USD), Chiny (151), Arabia Saudyjska (77), Rosja (61) oraz Indie (53). Wydatki zbrojeniowe USA przewyższają łączną sumę wydawaną przez kolejne 10 państw z największymi budżetami obronnymi i wynoszą blisko 40 proc. wydatków wszystkich państw świata.

"Zachód nie ma już monopolu na najlepsze na świecie innowacje obronne (...)" - oświadczył podczas prezentacji raportu szef IISS John Chipman. Jego zdaniem "rozwój militarny oraz postęp technologiczny w Chinach wskazują na przejście tego państwa z etapu +doganiania+ Zachodu do bycia światowym innowatorem w dziedzinie obronności".

Modernizacja sił zbrojnych przez Chiny przebiega szybciej niż oczekiwało wielu analityków - wskazuje BBC, powołując się na raport. Dotyczy to szczególnie chińskiej marynarki wojennej, która jest głównym celem wysiłków modernizacyjnych Pekinu. W ciągu ostatnich 15 lat Chińczycy zbudowali więcej korwet, niszczycieli, fregat i okrętów podwodnych niż Japonia, Indie oraz Korea Południowa razem wzięte. Łączny tonaż zwodowanych przez Pekin w ciągu ostatnich czterech lat okrętów wojskowych jest większy niż całej francuskiej marynarki wojennej.

Zakres rozwoju chińskich sił zbrojnych jest jednak szeroki i obejmuje również konwencjonalne pociski dalekiego zasięgu oraz myśliwce piątej generacji - Chengdu J-20, które mają wejść do służby w 2020 roku - odnotowuje IISS.

Mimo tego, że Rosja nie może poszczycić się taką modernizacją sił zbrojnych jak Chiny, wciąż "pozostaje pierwszym zagrożeniem bezpieczeństwa dla krajów na wschodzie i północy Europy" - czytamy w raporcie. Na przeszkodzie w rozwoju sił zbrojnych tego kraju stoją głównie problemy finansowe. Rosja ma jednak możliwość bezpośredniego sprawdzenia swoich oddziałów podczas wojny w Syrii i na Ukrainie i wykazała się ogromnymi możliwościami w dziedzinie wojen hybrydowych, w tym cyberatakach - zaznacza IISS.

Raport instytutu ostrzega, że choć wojna między mocarstwami nie jest nieunikniona, Waszyngton, Moskwa i Pekin systematycznie przygotowują się do możliwości konfliktu.

"Military Balance 2018" odnotowuje również spadek wydatków zbrojeniowych na Bliskim Wschodzie, mimo licznych konfliktów w tym regionie. W 2016 roku wynosiły one 174 mld USD, a w 2017 roku 167 mld USD. Jak podał jednak IISS, raport nie obejmuje wszystkich krajów w regionie. Instytut nie uzyskał wiarygodnych danych na temat budżetów m.in. w Katarze oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Na Bliskim Wschodzie najbardziej ograniczono wydatki zbrojeniowe w Arabii Saudyjskiej, która obniżyła budżet na cele wojskowe o 4,8 mld USD. Rijad wciąż może jednak poszczycić się trzecim budżetem obronnym świata. O blisko połowę spadły wydatki na zbrojenia w Egipcie - z 5,3 mld USD w 2016 r. do 2,7 mld USD w zeszłym roku. Związane jest to jednak głównie z dewaluacją funta egipskiego.

>>> Czytaj też: Kolonizacja gospodarcza Europy Wschodniej to fakt. Próba zmiany sytuacji może nie spodobać się Zachodowi [OPINIA]