Merkel powiedziała po spotkaniu z Bidenem, do którego doszło przy okazji szczytu G7 w Carbis Bay w Wielkiej Brytanii, że jej rozmowa z amerykańskim przywódcą była w większości poświęcona zaplanowanemu na środę spotkaniu Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Trzy tygodnie temu administracja Bidena odstąpiła od sankcji wobec firmy nadzorującej budowę gazociągu, Nord Stream 2 AG, i jej szefa, powołując się na interes kraju. Następnie do Waszyngtonu udała się delegacja niemieckiego rządu w celu dalszych rozmów na ten temat.

Jak pisze agencja dpa, chodzi o zabezpieczenie w dłuższej perspektywie dochodów Ukrainy z przesyłu rosyjskiego gazu. Obecna umowa między Rosją a Ukrainą kończy się w 2024 r., a niemiecki rząd federalny chce doprowadzić do jej przedłużenia przed tym terminem.

Rosja oczekuje, że do końca roku zakończy się budowa NS2. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i państwa bałtyckie podkreślając, że ukończenie projektu zwiększy zależność Europy od importu gazu z Rosji i rozszerzy polityczne wpływy Kremla. Amerykański Departament Stanu przekazał w tym tygodniu PAP, że USA będą się nadal sprzeciwiać budowie NS2, a każda zaangażowana w jego budowę firma jest narażona na sankcje.(PAP)

Reklama