Komentarze na ten temat pojawiły się w odpowiedzi na pytania Reutera, czy Waszyngton zachęcał i wspierał zbliżenie między Jordanią a Syrią po tym, jak Jordania w środę w pełni ponownie otworzyła swoje główne przejście graniczne z Syrią.

Posunięcie to miało na celu wzmocnienie borykających się z problemami gospodarek krajów i wzmocnienie nacisku państw arabskich na reintegrację Syrii po tym, jak unikała jej podczas wojny domowej- wyjaśnił Departament Stanu.

„Stany Zjednoczone nie znormalizują ani nie poprawią stosunków dyplomatycznych z reżimem Assada, nie zachęcamy też do tego innych, biorąc pod uwagę okrucieństwa wyrządzone przez reżim Assada na Syryjczykach” – napisał w e-mailu do Reutera rzecznik Departamentu Stanu - „Assad nie odzyskał w naszych oczach żadnej legitymacji i nie ma obecnie mowy o normalizacji stosunków USA z jego rządem”.

Jest to - komentuje Reuter - jeden z najsilniejszych do tej pory komentarzy na temat Syrii ze strony administracji Bidena, której polityka wobec Syrii w dużej mierze koncentrowała się na zapewnieniu trwałej klęski Państwa Islamskiego i niesieniu pomocy humanitarnej ludności syryjskiej. Stany Zjednoczone zawiesiły swoją obecność dyplomatyczną w Syrii w 2012 roku.

Reklama

W czerwcu zeszłego roku administracja Trumpa nałożyła sankcje wymierzone w Assada i jego bliskie kręgi, aby zmniejszyć dochody jego rządu, próbując zmusić go do negocjacji za pośrednictwem ONZ i zakończyć trwającą dekadę wojnę w tym kraju.

Państwa arabskie zerwały więzi z Syrią podczas wojny domowej, w której według ONZ zginęło co najmniej 350 000 ludzi, a sprzymierzone z USA Katar, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, poparły grupy opozycyjne walczące z Assadem.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Syria przywróciły stosunki dyplomatyczne w 2018 roku.

Ministrowie spraw zagranicznych Egiptu i Syrii spotkali się w piątek na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, co według egipskich mediów było pierwszym spotkaniem na tym szczeblu od około dekady. Jordania, sojusznik USA, i Liban wezwali Waszyngton do złagodzenia sankcji wobec Syrii.

„Wierzymy, że stabilność w Syrii i w całym regionie można osiągnąć tylko poprzez proces polityczny, który reprezentuje wolę wszystkich Syryjczyków i jesteśmy zobowiązani do współpracy z sojusznikami, partnerami i ONZ, aby zapewnić trwałe rozwiązanie polityczne” – napisał rzecznik Departamentu Stanu.

Assad odzyskał większość Syrii, ale niektóre obszary pozostają poza jego kontrolą. Siły tureckie są rozmieszczone na znacznej części północnej i północno-zachodniej, ostatniej twierdzy rebeliantów, a siły amerykańskie stacjonują na kontrolowanym przez Kurdów wschodzie i północnym wschodzie.