Narzekają nawet osoby o wysokich, przekraczających 100 tys. dolarów rocznie dochodach. 45 proc. z nich stwierdziło, że żyje od wypłaty do wypłaty, w zestawieniu z minionym rokiem, kiedy było ich 38 proc.

"Więcej konsumentów żyjących od wypłaty do wypłaty wskazuje, że wielu z nich nadal traci stabilność finansową" - powiedział cytowany w piątek przez CNBC Anuj Nayar, specjalista ds. finansowych LendingClub.

Indeks cen konsumpcyjnych określających średnią cen towarów i usług konsumpcyjnych, wzrósł w sierpniu o 8,3 proc. Było to rezultatem głównie wzrostu kosztów żywności, mieszkań i opieki medycznej.

„Mimo, że rzeczywiste średnie zarobki na godzinę również się podniosły o sezonowo zwiększane 0,2 proc., pozostały one niższe o 2,8 proc. niż rok temu” – stwierdza raport.

Reklama

Wykazując pogorszenie warunków życia społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych, CNBC powołuje się też raport Bank of America. Jak stwierdza dokument, 71 proc. pracowników uważa, że ich wynagrodzenie nie nadąża za wzrostem kosztów życia.

Liczba osób, które czują się bezpiecznie finansowo, spadła do najniższego poziomu od pięciu lat. Wielu musi sięgać do swoich rezerw gotówkowych. Prawie połowa popada w coraz większe długi.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)