W czwartek Phoenix odnotowało 28. dzień z rzędu temperatury sięgające co najmniej 43,3 stopni Celsjusza. Upały w połączeniu z brakiem sezonowych monsunów powodują wymieranie kaktusów.

El Paso w Teksasie zarejestrowało 42. dzień z rzędu temperatur na poziomie 37,7 stopni C lub wyższym, a Miami 46. dzień z rzędu z podobnie wysoką odczuwalną temperaturą.

Według Krajowej Służby Pogodowej (NWS) ekstremalne upały utrzymają się do soboty. Piątek i sobota mają być najgorętszymi jak dotąd dniami tego lata dla milionów mieszkańców obszarów środkowego wybrzeża Atlantyku i północnego wschodu.

Z prognoz wynika, że uciążliwe upały i wilgotność będą narastać w rejonie Nowego Jorku do soboty. Odczuwalna temperatura w mieście może osiągnąć 39 stopni Celsjusza.

Reklama

„Historycznie wysokie temperatury wpływają na wszystkich i narażają pracowników naszego kraju na wysokie ryzyko” – powiedziała Julie Su, pełniąca obowiązki ministra pracy.

Administracja ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Osha) wydała ostrzeżenie o zagrożeniu cieplnym, aby upewnić się, że pracodawcy przestrzegają aktualnych norm, a pracownicy w całym kraju znają swoje prawa.

Jak podkreślił „The Guardian”, naukowcy ogłosili lipiec prawdopodobnie najgorętszym miesiącem w ciągu ostatnich 100 000 lat.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)