Część z zaplanowanych przylotów już została zrealizowana. W sumie w ciągu całego dnia będzie to 16 połączeń ze głównych lotnisk londyńskich, a także m.in. Bournemouth, Liverpoolu, Manchesteru, Bristolu, Doncaster.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka krakowskiego lotniska Natalia Vince, w sumie spodziewanych jest w poniedziałek ok. 3 tysięcy pasażerów z kierunków brytyjskich.

Na wtorek w rozkładzie lotów krakowskiego lotniska nadal znajduje się 14 połączeń z Wielkiej Brytanii.

Lotnisko apeluje do pasażerów, żeby w związku z sytuacją epidemiologiczną w Wielkiej Brytanii śledzili na bieżąco statusów swoich lotów (dostępne na stronie internetowej Kraków Airport lub w aplikacji mobilnej), a w razie wątpliwości - kontaktowali się z przewoźnikiem.

Reklama

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19.

Rzecznik rządu Piotr Müller w nocy z niedzieli na poniedziałek poinformował, że "ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek". Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa" - wskazał. W poniedziałek o godz. 10 zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który zajmie się m.in. sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył, że wydał dyspozycje GIS, aby od poniedziałku wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pad/