Specjalna aplikacja Travel Pass ma pokazywać wyniki testu na Covid-19 razem z dowodem szczepienia na koronawirusa, a także zasady sanitarne przekraczania granic w poszczególnych krajach oraz szczegóły dotyczące najbliższego laboratorium, gdzie można wykonać testy – wynika z informacji IATA. Aplikacja na również linkować do kopii paszportu posiadacza aplikacji, aby w ten sposób mógł potwierdzić swoją tożsamość.

Program testowania aplikacji rozpocznie się w British Airways jeszcze w tym roku, a później trafi na urządzenia Apple w pierwszym kwartale 2021 roku oraz na systemy Android w kwietniu 2021 roku – zapowiada IATA. Podróżni będą mogli okazać swój status zdrowotny przy okazji przekraczania granic lub będą mogli zaprezentować specjalny kod QR, który zostanie zeskanowany przez odpowiednie służby na granicy.

Aplikacja Travel Pass ma być darmowa dla podróżnych i rządów, zaś linie lotnicze będą płaciły niewielką opłatę za każdego pasażera, aby móc korzystać z tej usługi. Program ma się opierałć na istniejącym już systemie IATA Timatic, który służy do weryfikacji dokumentów oraz będzie wykorzystywał technologię blockchain. Travel Pass ma nie przechowywać danych – zapewnił Murray Hayden, szef produktów ds. bezpieczeństwa i pasażerów w IATA.

Reklama

„Potrzebujemy globalnych zasad i standardów” jeśli chodzi o szybkie testy i szczepienia. Będzie to ważny krok naprzód dla całej branży – uważa Pieter Elbers, szef holenderskiej części Air France-KLM. Postępy w ochronie zdrowia z pewnością pomogą przywrócić zaufanie do podróży – dodał.

Przedstawiciele linii lotniczych Qantas uważają, że szczepienie na Covid-19, gdy będzie już zatwierdzone przez odpowiednie organy, stanie się niezbędne dla podróżnych, którzy zechcą polecieć za granicę. Dyrektor wykonawczy linii Alan Joyce przyznał w australijskiej telewizji Chanel 9, że dyskutował już o tym pomyśle z przedstawicielami innych linii lotniczych na świecie i możliwe, że wcześniejsze szczepienie stanie się obowiązkowym elementem procedury boardingu na całym świecie.