Jak sprecyzowano w komunikacie, podczas środowej rozmowy obaj politycy omawiali sposoby rozwijania stosunków gospodarczych i kwestię pogłębienia współpracy handlowej i rozwoju inwestycji.

Rząd w Hanoi poinformował również, że premier Nguyen pogratulował Trumpowi zwycięstwa w listopadowych wyborach prezydenckich. Zwrócił również uwagę na znaczenie utrzymania przyjaźni i współpracy z Waszyngtonem - podaje agencja Associated Press.

Jeszcze w listopadzie wietnamski rząd informował, że zaprzestał starań o ratyfikowanie w parlamencie transpacyficznej umowy handlowej (TPP), obejmującej USA i 11 krajów Azji i Pacyfiku, ponieważ warunki ku temu są niewystarczające w następstwie zmian politycznych w USA po wyborach.

Wietnam był jedynym krajem komunistycznym wśród sygnatariuszy TPP i było prawie pewne, że ratyfikuje tę umowę; miał być jednym z największych jej beneficjentów.

Obecna administracja USA traktowała TPP jako ważny ekonomiczny element zacieśniania więzi z sojuszniczymi krajami Azji w ramach strategii "zwrotu ku Azji", którą prezydent Barack Obama ogłosił w 2012 roku jako przeciwwagę dla rosnącej potęgi Chin.

Natomiast prezydent elekt Trump, który zostanie zaprzysiężony 20 stycznia, obiecał, że już od pierwszego dnia prezydentury wycofa USA z TPP. Jego zdaniem umowa ta byłaby "katastrofą" dla miejsc pracy w USA. W zamian Trump chce "wynegocjować traktaty dwustronne, które przeniosą zatrudnienie i przemysł do Ameryki".

Stosunki dyplomatyczne USA z Hanoi zostały wznowione w styczniu 1995 roku, 20 lat po zakończeniu wojny w Wietnamie. W 2000 roku historyczną wizytę w Wietnamie złożył ówczesny prezydent Bill Clinton. Od tego czasu USA stały się największym zagranicznym inwestorem w tym kraju. Wartość dwustronnej wymiany handlowej przekroczyła w 2014 roku 36 mld dolarów. Oba kraje rozpoczęły też współpracę wojskową.

Wietnam jest regularnie krytykowany przez Zachód za naruszanie wolności prasy i łamanie praw człowieka. Według organizacji obrońców praw człowieka, m.in. Amnesty International, rządząca partia komunistyczna stosuje w Wietnamie represje wobec opozycji, łamie wolność słowa i zgromadzeń oraz zmusza więźniów do pracy. Obecnie kilkudziesięciu opozycjonistów znajduje się w więzieniach. Prześladowanie dysydentów w Wietnamie jest jedną z przeszkód w ocieplaniu stosunków z USA. (PAP)

cyk/ kar/