Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,4 proc. S&P 500 zwyżkuje o 0,6 proc., a Nasdaq Comp idzie w górę o 0,6 proc.

Uwagę w USA przykuwa odczyt wskaźnika aktywności w amerykańskim przemyśle ISM, który w grudniu wzrósł do najwyższego od 2 lat poziomu, zaliczając 4 z rzędu wzrostowy miesiąc.

Notowaniom amerykańskich indeksów sprzyjają również informacje napływające ze światowej gospodarki. Nad ranem indeks PMI w sektorze przemysłowym Chin zaskoczył in plus uczestników rynku, wspierając oczekiwania względem kondycji tej gospodarki.

Rynek czeka teraz na środową publikację protokołu z grudniowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

"Uważamy, że w obliczu niepewności względem kształtu polityki gospodarczej USA w 2018 r. dokumentowi towarzyszyć będzie wyższe niż zazwyczaj zainteresowanie. Po ostatnim posiedzeniu członkowie FOMC wskazali na trzy podwyżki w 2017, analiza uczestników rynku będzie koncentrować się na odpowiedzi na pytanie, czy nie dojdzie do podobnej sytuacji, jak w ubiegłym roku, kiedy projekcje znacząco przestrzelały późniejsze działania komitetu" - ocenili we wtorkowym raporcie analitycy ING.

Do wzrostów na DJI najmocniej przyczyniają się notowania Goldman Sachs i Walt Disney.

W ujęciu sektorowym najwięcej zyskują telekomy oraz spółki paliwowe.

Bez zmian pozostaje Apple. Producent elektroniki ma według doniesień prasowych zmniejszyć o 10 proc. produkcję najnowszego modelu iPhone 7 z uwagi na niższy od spodziewanego popyt na jedną z jego wersji.

Po spadkach w handlu przedsesyjnym, po otwarciu notowań na Wall Street wyraźnie drożały walory General Motors. We wtorek na Twitterze Donald Trump zasugerował, iż na importowany z Meksyku, produkowany przez GM model samochodu może zostać nałożone cło.

Na rynku walutowym amerykański dolar odrobił całość strat, które poniósł pod koniec 2016 r., a w reakcji na dane ISM pogłębił wcześniejsze umocnienie i wyznaczył nowe wieloletnie minimum. Kurs EUR/USD spadał o 1 proc., w okolice 1,037, ustanawiając minimum 1,034.

Na wartości tracił japoński jen. Kurs USD/JPY znalazł się na najwyższym od połowy grudnia poziomie w okolicach 118,5.

Najtańsza w historii była przez moment we wtorek turecka lira. W trakcie sesji kurs USD/TRY wzrósł o 1,5 proc. i osiągnął najwyższy w historii poziom 3,604. Poprzednie historyczne maksimum kursu USD/TRY z początku grudnia 2016 r. wynosiło 3,5935.

W Europie przed zamknięciem indeksy giełdowe zwiększyły wcześniejsze wzrosty. Indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,7 proc., francuski CAC 40 zyskuje 0,9 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,1 proc. Brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,7 proc.

W rynek byka wszedł indeks Euro Stoxx 600, który zwyżkował we wtorek ok. 1 proc., i wzrósł 20 proc. powyżej dołka z lutego 2016 r.

Nastroje na giełdach w Europie również wyznaczały odczyty wskaźników koniunktury oraz danych z realnej gospodarki.

W Niemczech stopa bezrobocia w grudniu pozostała na najniższym poziomie w historii zjednoczonych Niemiec. Jednocześnie inflacja w tym kraju w grudniu wzrosła do najwyższego od 2013 r. poziomu.

Wyraźnie in plus zaskoczył również grudniowy odczyt PMI w gospodarce Wielkiej Brytanii, który wyprzedził oczekiwania analityków i był najwyższy od 2 lat.

To kolejne dane PMI, które sugerują ożywienie w europejskim przemyśle. W poniedziałek końcowe wyliczenie indeksu PMI w sektorze przemysłowym strefy euro potwierdziło, iż wskaźnik wzrósł w grudniu do poziomu niewidzianego od kwietnia 2011 r. Analogiczny indeks dla Niemiec był najwyższy od niemal trzech lat, a dla Francji od pięciu lat.

Ze spółek, nawet 7 proc. drożały akcje Euronext. Operator giełdowy odkupi od London Stock Exchange (LSE) francuski oddział brytyjskiej spółki, rozliczający transakcje na instrumentach pochodnych.

Istotne wieści dla sektora bankowego napłynęły we wtorek od Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego. Instytucja poinformowała, iż nie zdoła do 8 stycznia wypracować szczegółów Basel III, zawierającej nowe wymogi kapitałowe dla instytucji finansowych, i przełożyła spotkanie w tej sprawie na "najbliższą przyszłość".

Mocne wzrosty notowała ropa naftowa. Ceny surowca na giełdzie paliw w Nowym Jorku i Londynie rosły ponad 2 procent. Baryłka ropy Brent w dostawach na marzec była wyceniana po 58 USD, a WTI w dostawach na luty po ok. 55 USD. WTI przebiła ten poziom po raz pierwszy od lipca 2015 r.

Notowaniom ropy sprzyjały dane PMI z Chin, które wspierają oczekiwania utrzymania popytu na surowiec ze strony największej światowej gospodarki. Jednocześnie, od 1 stycznia 2017 r. rozpoczęło się zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw przez jej producentów. Porozumienia w tej sprawie zawarły w ubiegłym roku kraje OPEC i inni liczący się dostawcy ropy na świecie.

WSKAŹNIK AKTYWNOŚCI W AMERYKAŃSKIM PRZEMYŚLE ISM NAJWYŻSZY OD 2 LAT

Wskaźnik aktywności ISM w przemyśle amerykańskim w grudniu 2016 r. wzrósł do 54,7 pkt. z 53,2 pkt. w poprzednim miesiącu. To najwyższy odczyt od 2 lat. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 53,7 pkt. Poziom 50 pkt. przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze.

TRUMP GROZI NAŁOŻENIEM CEŁ NA SAMOCHODY GM, KONCERN ODPOWIADA

W USA kolejny raz w centrum uwagi znalazło się konto twitterowe Donalda Trumpa. Przed otwarciem sesji na Wall Street Trump napisał: "General Motors wysyła produkowane w Meksyku modele Chevy Cruze, które nie podlegają ocleniu, do dilerów samochodowych w USA. Produkujcie je w USA albo zapłacicie duże cło!". W handlu przedsesyjnym walory General Motors traciły nawet 1 proc.

W odpowiedzi na post Trumpa General Motors wystosowało oświadczenie, w którym napisano, iż rzeczony model samochodu jest produkowany w Ohio, a wszystkie sprzedawane w USA modele Cruz typu sedan pochodzą z tej fabryki. W Meksyku natomiast produkuje się model typu hatchback, który jest przeznaczony do dystrybucji na rynkach międzynarodowych, a jedynie niewielka ich liczba trafia do USA.

INFLACJA W NIEMCZECH NAJWYŻSZA OD 2013 R.

Inflacja HICP wzrosła w Niemczech w grudniu 2016 r. o 1,0 proc. mdm oraz o 1,7 proc. rdr. To najwyższy odczyt od 2013 r. Konsensus rynkowy zakładał wzrost wskaźnika o 0,6 proc. mdm oraz o 1,3 proc. rdr. W listopadzie ceny konsumenta w Niemczech pozostały bez zmian mdm, a rdr wzrosły o 0,7 proc.

PMI W PRZEMYŚLE WLK. BRYTANII WYRAŹNIE ZASKOCZYŁ IN PLUS

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, wyniósł w grudniu 2016 r. 56,1 pkt. wobec 53,6 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 53,4 pkt. To najlepsze wskazanie od ponad 2 lat. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 53,3 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

PMI W CHIŃSKIM PRZEMYŚLE W XII POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w grudniu 2016 r. 51,9 pkt. wobec 50,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się 50,9 pkt., bez zmian.

BEZROBOCIE W NIEMCZECH WCIĄŻ NAJNIŻSZE W HISTORII

Stopa bezrobocia w Niemczech w grudniu 2016 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła bez zmian 6,0 proc. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 6,0 proc. 6,0 proc. to najniższa stopa bezrobocia w historii zjednoczonych Niemiec.

GIEŁDA W LONDYNIE SPRZEDAJE FRANCUSKI ODDZIAŁ BY ZDOBYĆ ZGODĘ NA FUZJĘ Z DEUTSCHE BORSE

London Stock Exchange (LSE) wyraziła zgodę na sprzedaż swojego oddziału we Francji - izby rozliczeniowej instrumentów pochodnych, europejskiemu operatorowi giełdowemu Euronext. Transakcja ma zakończyć się w II kw. 2017 r., a jej kwota wyniesie 510 mln euro. LSE liczy, iż transakcja ułatwi otrzymanie zgody urzędów antymonopolowych na fuzję z Deutsche Borse. Kapitalizacja Detusche Borse oraz LSE w sumie wynosi ok. 28 mld euro. Po ewentualnej fuzji obu spółek powstanie największy w Europie operator giełdowy. (PAP)