W pierwszych dniach nowego roku w sądach trwał istny wyścig z czasem. Sędziowie bowiem starali się zdążyć ze złożeniem swoim prezesom oświadczeń majątkowych przed 6 stycznia. W tym dniu bowiem wchodziła w życie ustawa, zgodnie z którą dokumenty te miały stać się jawne, a każdy zainteresowany obywatel miał mieć do nich dostęp za pośrednictwem internetu. Ci sędziowie, którzy wygrali ten wyścig, mogą spać spokojnie – ich stan posiadania nie zostanie w 2017 r. ujawniony. Wszystko dzięki przejściowej regulacji, zgodnie z którą do oświadczeń złożonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosuje się dotychczasowe przepisy. To spowodowało, że większość sędziów, choć na wywiązanie się z tego obowiązku mają czas do 31 marca, zdecydowało się dużo wcześniej przedłożyć prezesom odpowiednie dokumenty.
– Złożyłem już swoje oświadczenie. Większość moich kolegów z sądów również – mówi Bartłomiej Starosta z Sądu Rejonowego w Sulęcinie. Podobne sygnały płyną również z innych sądów.
– Udało mi się zdążyć przed 6 stycznia. Moim znajomym również – przyznaje Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
Informację o tym, iż przepis przejściowy pozwoli uniknąć ujawniania informacji o stanie majątkowym, rozesłało zresztą do swoich członków Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.
Skąd to „pospolite ruszenie” w środowisku?
– Tu nie chodzi o to, że mam coś do ukrycia. Chcę po prostu zaakcentować, że wprowadzanie takich przepisów jest po prostu nie fair. Kiedy zostawałem sędzią, nie godziłem się na to, żeby mój majątek i zobowiązania były dostępne dla wszystkich zainteresowanych – podkreśla Bartłomiej Starosta.
Środowisko zresztą od początku podnosiło, że przepisy o jawności oświadczeń mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak wskazywała w jednym z wywiadów dla DGP prof. Małgorzata Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego, rozwiązanie to może spowodować w przyszłości negatywną selekcję do zawodu sędziego. „Czy dobry prawnik będzie się godził na to, że jego cały majątek będzie wywieszony na płocie i każdy będzie mógł zadawać pytania, skąd on to ma, i snuć domysły, że na pewno się nakradł?” – pytała retorycznie.
Najbardziej prawdopodobne jest więc, że obywatele będą musieli poczekać jeszcze 1,5 roku na zapoznanie się ze stanem posiadania sędziów. Ustawa bowiem mówi, że prezesi sądów mają czas na udostępnienie oświadczeń w internecie do 30 czerwca każdego roku.
>>> Czytaj też: Mafia lekowa ma wsparcie prokuratury. To afera większa niż Amber Gold [WYWIAD]
Gość(2017-01-09 12:39) Zgłoś naruszenie 456
Zaczynając od sędziów przez prokuratorów a na radcach i adwokatach kończąc wszyscy powinni składać oświadczenia majątkowe jawnie. Jeszcze wiele jest do zrobienia w naszym wymiarze sprawiedliwości. Wymiar sprawiedliwości jest ważnym filarem państwa i musi być mocny i krystalicznie czysty.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzAmator(2017-01-09 15:10) Zgłoś naruszenie 38
W ogóle wszyscy powinni je składać. Albo przynajmniej zeznania podatkowe wszystkich obywateli powinny być jawne dla wszystkich - dla znajomych, nieznajomych, rodziny, sąsiadów, przyjaciół, wrogów, przestępców i uczciwych. Wtedy zapanowałaby zgoda, miłość, zrozumienie i ogólny dobrobyt oraz szczęśliwość powszechna. Nie widzę powodu dla którego niektórzy mają składać oświadczenia a inni nie. Jak wszyscy to wszyscy… babcia też.
jak tu wierzyć takim sędziom(2017-01-09 13:31) Zgłoś naruszenie 382
"Kiedy zostawałem sędzią, nie godziłem się na to, żeby mój majątek i zobowiązania były dostępne dla wszystkich zainteresowanych – podkreśla Bartłomiej Starosta." - to niech Pan zrezygnuje z bycia sędzią. Skoro uważa Pan, że wprowadzenie przepisów mających na celu uzdrowienie środowiska jest "nie fair", ja jako obywatel, z którego podatków otrzymuje Pan sowite wynagrodzenie, na pewno po Panu płakać nie będę. Wszyscy sędziowie, którzy spieszyli się, aby wykorzystać lukę prawną, powinni zostać ukarani. Jak obywatele mają wierzyć w sprawiedliwość wymierzaną przez takich ludzi?
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzRusin(2017-01-10 19:55) Zgłoś naruszenie 11
Kiedy kupowałem samochód nie godziłem się, że będzie obowiązek jazdy na światłach- jednak wszedł taki przepis i muszę się stosowac. Tłumaczenie tego sędzi jest absurdalne i...można odnieśc wrażenie, że stawia się ponad prawem/
ehhh(2017-01-09 12:58) Zgłoś naruszenie 303
Jak to powiedziala pani na krajowym kongresie sędziów,,uważam,że to jest nadzwyczajna kasta ludzi" Jak widac straszny tam beton.
Odpowiedzasdf(2017-01-09 14:20) Zgłoś naruszenie 242
Kupili sobie rok żeby poukrywać majątki z łapówek.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzobywatel_x(2017-01-09 17:38) Zgłoś naruszenie 03
Jakie niby łapówki - przecież i tak muszą składać zeznania. A jak będą jawne to co - udowodnisz komuś branie łapówki? Na jakiej niby podstawie? Oświadczenia powinny być bardzo skrupulatnie analizowane przez służby które mogą na ich podstawie cokolwiek wywnioskować i złapać takiego łapówkarza. Niech ten rząd w końcu zatrzęsie odpowiednimi służbami które zrobią porządek z sędziami przestępcami, a nie wymyśla coraz głupsze przepisy które w sumie i tak nic nie dają przeciętnemu obywatelowi oprócz tego, że dowie się ile mniej więcej sędzia w Polsce zarabia (albo jak bogatą ma rodzinę)
Sarmata(2017-01-09 13:04) Zgłoś naruszenie 203
jakieś niedorzeczne są cytaty tych " sędziów" w artykule. Cel jest dokładnie odwrotny to tego co ci niby sędziowie powiedzieli... Stan majtkowy sędziów ten kto będzie chciał i tak pozna - to nie jest informacja "nie do zdobycia". Ty właśnie chodzi o to, żeby środowisko sędziowskie [ między innymi] było po prostu transparentne i poddane kontroli społecznej. Tu nie trzeba być geniuszem, żeby wiedzieć o co chodzi.
OdpowiedzXYZ(2017-01-09 15:49) Zgłoś naruszenie 171
całe to środowisko to jedna wielka sitwa ! Adwokatami , radcami i notariuszami zostaja dzieci adwokatow, radców, sedziow, notariuszy....Notariuszami zostaja byli sedziowie itd....generalnie wszystko zostaje w rodzinie lub tez w gronie znajomków. czasami wejdzie ktos nowy ale glownie jesli rodzice maja firme i posmarowali...w pewnym 100 tys miescie widziałem tablice adwokatów, jest ich 4 o tych samych nazwiskach, sama rodzina,, do tego obok notariuszka "synowa" i jeszcze jakis radca z rodziny, 6 osob. To nie sa przypadki, to nie jakas wyjatkowa inteligencja tych ludzi, bo oni nie sa przeinteligentni.oni są KASTĄ. I albo PIS to wywróci do gory nogami albo nadal 38 mln obywateli bedzie szachowanych przez mala kastę,która wytworzyłasie po 2 wojnie swiatowej(bo prawdziwa inteligencja, adwokatura zostala przeciez wymordowana w czasie wojny )
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz93kjdu(2017-01-10 08:52) Zgłoś naruszenie 10
prędzej swojego psa zrobiliby sędzią, niż człowieka spoza "sitewki" - najciekawsi są ich dziadkowie robiący kareiry w czasach wczesnego PRLu...
Eltor(2017-01-09 15:48) Zgłoś naruszenie 160
Czyli tak to działa: zwykły człowiek NA MOCY PRAWA ma być coraz bardziej inwigilowany, ale już stojący na straży owego prawa sędzia, może sobie luki wynajdować, bo szanuje swoją prywatność.
OdpowiedzCBA będzie miało żniwa(2017-01-09 15:14) Zgłoś naruszenie 130
Przez ten rok wielu sędziów i sędzin ustanowi rozdzielność majątkową nie tylko to...
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzAdam z Bristolu (2017-01-09 17:56) Zgłoś naruszenie 00
Wszystkich skorumpowanych sedziow prokuratorow bolkow innych do więzienia i zabrac cala kase..... P.s. Je*ać kod i bronotuska
/ ozzie(2017-01-09 18:55) Zgłoś naruszenie 51
Ciekawy jestem co wymyślą za rok. Święte bydło.
Odpowiedzsebson(2017-01-10 06:37) Zgłoś naruszenie 40
W wojsky co roku składamy tak jak w wielu instytucjach więc dla czego ja mam pisać a skorumpowani sędziowie nie? Ta ich niezłomność wychodzi co chwila, ostatnio w. Krakowie
OdpowiedzLeon(2017-01-10 12:22) Zgłoś naruszenie 00
Taka ustawa była zrobiona celowo od 6 stycznia aby właśnie mogli w ten sposób obejść prawo. W moim przekonaniu, to że złożyli przed 6 stycznia niczego nie powinno zmieniać. Oświadczenia powinny być już teraz jawne i pokazane. Ci co się spieszyli z pewnością popełnili wiele błędów więc dzięki temu będzie można tych bandziorów dopaść i tak jak w Turcji pozamykać w Auschwitz. "Praca czyni wolnym".
Odpowiedz