"Spotkania grupy monitorującej ws. Syrii w Astanie będą miały charakter regularny i będą w nich brali udział przedstawiciele syryjskiego rządu i zbrojnej opozycji" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Celem pierwszego spotkania jest "wypracowanie środków kontroli rozejmu oraz zapobiegania jego naruszeniom, większego zaufania między władzami Syrii i opozycji oraz rozmowy dotyczące kwestii humanitarnych" - dodano.

Ponadto - jak podkreślono w oświadczeniu - spotkanie ma służyć również "rozróżnieniu między jednostkami umiarkowanej opozycji" a grupami terrorystycznymi, co "zdaniem państw gwarantów zawieszenia broni jest najważniejsze".

Jak zaznacza agencja EFE, będzie to pierwsze spotkanie techniczne przedstawicieli ONZ oraz trzech państw będących gwarantami rozejmu między syryjskimi rebeliantami a siłami rządowymi po rozmowach ws. uregulowania konfliktu, które odbyły się w Astanie pod koniec stycznia.

Reklama

Negocjacje te były traktowane jako rozmowy uzupełniające przed spotkaniem w Genewie pod egidą ONZ, planowanym początkowo na 8 lutego, jednak przełożonym później na 20 lutego.

Według opublikowanego w Astanie oświadczenia Iran, Rosja i Turcja uzgodniły w toku tych rozmów m.in. trójstronny mechanizm monitorowania i egzekwowania zawieszenia broni w Syrii, który ma powstrzymać strony konfliktu przed prowokacjami; pozwala on tym trzem państwom na natychmiastową reakcję na wszelkie przypadki naruszenia rozejmu.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, gdy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już blisko sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi; 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. (PAP)

ulb/ kar/