mBank tworzy fundusz akceleracji projektów fintech, zainwestuje do 50 mln euroWarszawa, 16.02.2017 (ISBnews) - mBank zainwestuje 50 mln euro (ponad 200 mln zł) w rozwój technologii dla instytucji finansowych w ramach nowo powołanego funduszu mAkcelerator, poinformował prezes Cezary Stypułkowski.

"Planujemy zainwestować do 50 mln euro w innowacje. Będzie to fundusz inwestujący w projekty technologiczne, powiązane z szeroko rozumianym fintech. Uważamy, że wyjątkowo dobrze spozycjonowani, by stać się inwestorem i przyciągać przedsięwzięcia związane z finansami. Liczymy oczywiście na osiągnięcie odpowiedniego zwrotu z takich inwestycji, które mają mieć globalny zasięg" - powiedział Stypułkowski podczas spotkania z dziennikarzami.

Dyrektor inwestycji strategicznych mBanku Wojciech Chmielewski, który będzie w zespole mAkceleratora, wskazał, że celem jest znalezienie technologii, które mają szanse na sukces w skali globalnej.

"Tym projektem aby spółki, projekty, technologie, w które zainwestujemy, zyskały dostęp do światowych rynków. Chcemy wyłamać się z granicy, którą wyznaczają nam bezpośrednie operacje bankowe. Zwłaszcza, że mBank jest globalnie rozpoznawany jako lider innowacji" - dodał Chmielewski.

Wiceprezes ds. informatyki mBanku Jarosław Mastalerz, który będzie odpowiadał za mAkcelerator, wśród obszarów zainteresowania wymienił cyberbezpieczeństwo, robotyzację, czy digital marketing.

"Zakładamy minimum 7 projektów do akceleracji lub 3 projekty w roku. Dostarczymy kapitał, klientów, czy dotarcie do właściwych osób by rozwijać. Okres trwania funduszu przewidziany jest na 10 lat. Mamy sporo projektów na oku na rynkach międzynarodowych. Można ocenić, że większość przeznaczonej kwoty wydamy w ciągu pierwszych 3-5 lat" - powiedział Mastalerz.

mBank (dawniej BRE Bank) należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku.

(ISBnews)