PGNiG: PSG zainwestuje niemal 60 mln zł w województwie lubelskim do 2020 r.Warszawa, 17.03.2017 (ISBnews) - Polska Spółka Gazownictwa (PSG) – spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) – ponownie uruchomiła Gazownię w Łukowie w województwie lubelskim, podała spółka. Łącznie w latach 2016-2020 PSG zainwestuje w tym województwie niemal 60 mln zł, realizując ponad 130 km nowych sieci gazowych.

"Na obszarze działania Gazowni w Łukowie znajdują się w sumie 422 kilometry gazociągów wysokiego, średniego i niskiego ciśnienia, 7 705 sztuk przyłączy gazowych o długości 151,56 km, 8 stacji gazowych I stopnia i 5 stacji gazowych II stopnia oraz ponad osiem i pół tysiąca sztuk układów pomiarowych. W placówce zatrudnionych jest 16 osób" – czytamy w komunikacie.

Jest to kolejna w tym roku placówka reaktywowana po jej uprzedniej likwidacji, podkreślono.

"Ogółem w latach 2016-2022 Polska Spółka Gazownictwa chce zrealizować w Lubelskiem trzy duże tematy inwestycyjne i wydać na to niemal 60 milionów złotych. Dzięki temu w województwie przybędzie ponad 130 kilometrów sieci gazowych oraz 7 stacji gazowych" – czytamy dalej.

Najważniejsze planowane na Lubelszczyźnie inwestycje PSG to m.in. gazyfikacja rejonu Włodawy, zasilenie w gaz planowanej do budowy huty szkła w Leszkowicach i przebudowa stacji redukcyjno-pomiarowej (SRP) I stopnia Wrotków.

W województwie lubelskim na 213 gmin zgazyfikowanych jest 115, czyli 54% wszystkich. Utworzonemu 1 stycznia 2017 roku Oddziałowi Zakładowi Gazowniczemu w Lublinie podlega 10 gazowni oraz 2 placówki gazownicze. Zakład zarządza ponad jedenastoma tysiącami kilometrów sieci wysokiego i średniego ciśnienia, 59 stacjami wysokiego ciśnienia oraz 281 stacjami II stopnia. We wszystkich jednostkach PSG w Lubelskiem pracuje obecnie 437 osób, a zgodnie planem etatyzacji ma ich być ponad 500, co oznacza utworzenie w ciągu trzech lat ponad sześćdziesięciu nowych miejsc pracy, podano także.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)