Firma chce przyczynić się do ratowania ludzkiego życia poprzez wykorzystywanie niewykorzystanych resztek zwierząt do pozyskiwania tkanek i narządów służących do przeszczepów.

Dostawca wieprzowiny z USA kontrolowany przez chińską firmę WH Group Ltd. tworzy oddział o nazwie Smithfield Bioscience. Jego zadaniem będzie umożliwienie wykorzystywania produktów ubocznych produkcji mięsa przez przemysł farmaceutyczny i medyczny. Smithfield Foods już sprzedaje produkty stosowane w lekach na niestrawność i niedoczynność tarczycy.

Nowy twór działający w otoczeniu środowiska nauk biologicznych będzie częścią publiczno-prywatnego przedsięwzięcia o nazwie Advanced Regenerative Manufacturing Institute finansowanego przez Departament Obrony. Zadaniem ARMI jest prowadzenie badań w zakresie rozwoju ludzkich komórek, tkanek i narządów. Inicjatywa ma dostarczać organy dla osób, które ucierpiały w wyniku dramatycznych wypadków, w tym dla osób należących do sił zbrojnych.

- Istnieje uderzające podobieństwo pomiędzy ludźmi a świniami, na przykład pod względem budowy DNA oraz przebiegu procesu trawiennego – mówi wiceprezydent Bioscience Group for Smithfield Courtney Stanton.

Chiński WH Group Ltd. dokonał akwizycji w 2013 roku. Cena transakcji wyniosła 4,73 mld dol. Firma Smithfield przetworzyła w 2015 roku 30,5 mln świń – wynika z jej danych.

>>> Czytaj też: 89 mln euro za potencjalny lek na białaczkę. Wielki sukces krakowskiej Selvity