Analitycy rynku motoryzacyjnego ostrzegają, że dane te fałszują prawdziwy obraz, bowiem tak duży popyt to pochodna państwowych subsydiów. Jednak nawet szacunki zoptymalizowane o ten czynnik wskazują na rejestrację 250 tys. aut (dane Navigant Consulting ; w tym roku liczba ta może się podwoić) - pisze Quartz.

- Większe zainteresowanie autami elektrycznymi w Chinach niż w USA jest nieuchronne, bowiem jesteśmy (USA – przyp. red.) „odporni” na tego typu pojazdy – powiedziała Rebecca Lindland, analityk firmy Kelley Blue Book. Zwraca ona uwagę na to, że elektryczne pojazdy będą często dla chińskich kierowców pierwszymi samochodami, a wielu z nich nigdy nie będzie posiadało auta z napędem benzynowym.

Chiny mocno stawiają na „elektronikę”. Państwo Środka chce, by do 2020 roku 11 proc. wszystkich sprzedawanych w tym kraju aut to były egzemplarze elektryczne. Przełożyłoby się to na 3 mln sprzedanych tego typu aut rocznie. Sprzedaż aut elektrycznych w Chinach stanowi około połowy całkowitej globalnej sprzedaży. Wiele z nich zostało wyprodukowanych przez chińskie firmy.

Podane powyżej statystyki mocno interesują branżę motoryzacyjną, bowiem to Państwo Środka jest obecnie jej sercem. O ile w USA roczna sprzedaż samochodów ustabilizowała się na poziomie 17,5 mln egzemplarzy, o tyle w Chinach liczba ta wyniosła 28 mln, a tamtejszy rynek rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Chiński rząd stara się napędzać krajowy rynek aut elektrycznych. Inwestuje więc pokaźne kwoty w infrastrukturę oraz stosuje liczne zachęty finansowe. Chiny posiadają już 150 tys. stacji ładowania, a w samym tylko 2017 roku ich liczba ma wzrosnąć o kolejne 100 tys. W USA takich stacji jest w całym kraju zaledwie 41 tys. Władze Państwa Środka zwalniają też nabywców elektrycznych aut od podatków od zakupu i akcyzy.

>>> Polecamy: Mercedes-Benz zrobił duży krok w wyścigu o stworzenie autonomicznego auta