W PIĄTEK NAJWAŻNIEJSZA STOPA BEZROBOCIA W USA, POZA TYM DUŻO FED:

W piątek o 14.30 zostanie opublikowana informacja z amerykańskiego rynku pracy - stopa bezrobocia w kwietniu i liczba utworzonych w tym czasie nowych miejsc pracy w USA.

Analitycy oceniają, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia za Oceanem wyniosła 4,6 proc. wobec 4,5 proc. w marcu. Spodziewany jest wzrost liczby nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 190 tys., a w sektorze prywatnym - wzrost również o 190 tys.

O 17.30 Stanley Fischer z Fed rozpocznie wystąpienie podczas konferencji Hoover Institution na temat polityki monetarnej.

O 18.45 rozpocznie się wystąpienie Johna Williamsa, prezesa Fed z San Francisco, podczas eventu Manhattan Institute Shadow Open Market Committee w Nowym Jorku.

Od 19.30 podczas konferencji Hoover Institution wystąpią Charles Evans, prezes Fed z Chicago, Eric Rosengren, prezes Fed z Bostonu, i James Bullard, prezes Fed z St. Louis.

O tej samej porze swoje wystąpienie rozpocznie szefowa Fed Janet Yellen w Brown University.

W środę Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła bez zmian główną stopę procentową w przedziale 0,75-1,00 proc., zgodnie z oczekiwaniami rynku.

Jednocześnie wydźwięk komunikatu po posiedzeniu utwierdził inwestorów w przekonaniu, iż w czerwcu Fed najprawdopodobniej dokona podwyżki stóp procentowych. Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed szanse na podwyżkę w czerwcu wzrosły do niemal 100 proc. z ok. 70 proc. przed posiedzeniem.

Trzecia w 2017 r. podwyżka, w grudniu, wyceniana jest na ok. 57 proc. Mediana projekcji członków Fed z marca sugeruje 3-krotne podwyższenie kosztu pieniądza w USA w 2017 r.

WE FRANCJI OSTATNI DZIEŃ:

W piątek ostatni dzień oficjalnej kampanii przed niedzielną drugą turą wyborów prezydenckich we Francji. Centrysta Emmanuel Macron i jego rywalka, przywódczyni skrajnej prawicy Marine Le Pen, udzielą wywiadów stacjom radiowym.

Zwiększa się przewaga uważanego za faworyta głosowania Macrona nad Le Pen - wskazuje opublikowany w piątek sondaż ośrodka Elabe.

Z badania przeprowadzonego dla tygodnika "L'Express" i stacji BFMTV wynika, że Macron może liczyć na 62 proc. głosów, a Le Pen - na 38 proc. Dla centrysty to wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim sondażem Elabe.

To najlepsze wskazanie dla Macrona w sondażach głównych ośrodków od pierwszej tury wyborów prezydenckich z 23 kwietnia. Badanie przeprowadzono już po burzliwej środowej debacie Macrona i Le Pen, w której - jak wynika z badań opinii - zdaniem widzów wygrał centrysta.

Osobny opublikowany w piątek sondaż, przeprowadzony przez ośrodek Odoxa dla radia Franceinfo, wskazuje, że w drugiej turze do urn może nie pójść 25 proc. uprawnionych do tego osób, w tym wielu zwolenników lewicowych kandydatów na prezydenta, którzy odpadli w pierwszej turze. Jeśli prognoza ta się potwierdzi, będzie to druga najwyższa absencja wyborcza w drugiej turze wyborów prezydenta od 1965 roku.

Głosowanie rozpocznie się w niedzielę o 7.00 i potrwa do 19.00, choć w dużych miastach lokale wyborcze będą otwarte do 20.00.

Sondaże exit poll zostaną udostępnione natychmiast po zakończeniu głosowania; oczekuje się, że wynik wyborów zostanie podany zaledwie kilka godzin później. Inauguracja nowego prezydenta, niezależnie od tego kto zwycięży, nastąpi w ciągu mniej więcej 10 dni.

A ROPA TANIA JAK W LISTOPADZIE:

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno spadają. W ciągu 10 minut surowiec potaniał o ponad dolara i jest już wyceniany poniżej 45 dolarów za baryłkę. To zły tydzień dla cen ropy, bo staniała ona już o ponad 10 proc. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,76 USD, po zniżce o 1,76 USD, czyli 3,9 proc.

Ric Spooner, główny analityk rynku CMC Markets w Sydney, zwraca uwagę na rozczarowanie na rynkach paliw.

"Na rynkach jest rozczarowanie, że cięcia dostaw ropy z OPEC i innych dużych producentów surowca nie mają większego wpływu na poziom globalnych zapasów ropy" - mówi Spooner.

"Rynek paliw wydaje się być znacznie dalej od osiągnięcia równowagi w podaży i popycie, niż się tego spodziewano. Możliwe, że cena ropy spadnie do poziomu 40 dolarów za baryłkę" - ocenia.

Surowiec jest obecnie wyceniany najniżej od połowy listopada 2016 r.

POWAŻNA WYGRANA TRUMPA:

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu po burzliwej debacie przyjęła w czwartek ustawę o zniesieniu systemu opieki medycznej Obamacare i zastąpieniu go systemem przygotowanym przez przywódców Partii Republikańskiej.

Ustawa została przyjęta stosunkiem głosów 217 do 213. Aby nowy system stał się prawem, podobną ustawę musi przyjąć Senat, a następnie obie wersje ustawy - Izby Reprezentantów i Senatu - będą uzgadniane podczas konferencji ustawodawczej przedstawicieli obu izb parlamentu.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów jest pierwszym udanym krokiem w kierunku spełnienia podstawowej obietnicy wyborczej Donalda Trumpa, czyli likwidacji Obamacare.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.10

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3616,14 -0,32 1,59
DAX Niemcy 12624,58 -0,18 1,45
FTSE 100 W.Brytania 7234,66 -0,19 -0,03
CAC 40 Francja 5351,34 -0,39 1,51
IBEX 35 Hiszpania 10997,40 -0,14 2,93
FTSE MIB Włochy 21171,33 0,01 2,79

(PAP Biznes)