Rozmowa telefoniczna trwała pół godziny - powiedział Szczerski. "To etap konsultacji przed szczytem NATO. Prezydent Duda i kanclerz Merkel omówili agendę szczytu i stanowiska obu państw, podkreślając, że Polska i Niemcy wspólnie opowiadają się za trwałością więzi transatlantyckiej i wspólnymi zobowiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa Sojuszu. Potwierdzili zaangażowanie w wypełnianie postanowień szczytu w Walii i szczytu w Warszawie, jeśli chodzi także o wzmocnienie wschodniej flanki" - poinformował Szczerski.

Według niego Andrzej Duda i Angela Merkel zgodzili się, że w kwestii wydatków na obronę, "każde państwo ma prawo do indywidualnej ścieżki dojścia do realizacji zobowiązań sojuszniczych".

W czwartek w Brukseli przywódcy państw NATO mają rozmawiać o wydatkach na obronność, wzmocnieniu więzi transatlantyckich oraz walce z terroryzmem.

Pobudzenie Trójkąta Weimarskiego

Prezydent Andrzej Duda i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali w poniedziałek telefonicznie m.in. o możliwościach pobudzenia Trójkąta Weimarskiego na najwyższym szczeblu - poinformował w poniedziałek PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Duda i Merkel odbyli w czwartek konsultacje przed zbliżającym się spotkaniem przywódców państw NATO w Brukseli.

"Drugim elementem rozmowy była dyskusja o Trójkącie Weimarskim, o możliwościach pobudzenia go na najwyższym szczeblu" - powiedział Szczerski. "Prezydent i kanclerz Merkel zgodzili się, że warto wykorzystać moment po wyborach na prezydenta Francji Emmanuela Macrona i jego deklaracji, by podjąć próbę zdynamizowania Trójkąta Weimarskiego" - zaznaczył Szczerski.

Dodał, że będzie to przedmiotem rozmów między Polską, Francja i Niemcami w najbliższym czasie.