Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego, po raz kolejny powtórzył, że bank wciąż musi utrzymywać znaczący poziom wsparcia ze strony polityki monetarnej.

Odpowiadając w poniedziałek na pytania w Parlamencie Europejskim Draghi powiedział także, iż jest zbyt wcześnie, by oczekiwać zmian w polityce monetarnej EBC.

"Jesteśmy ciągle mocno przekonani, że nadzwyczajne wsparcie monetarne, w tym nasz forward guidance, jest nadal konieczne, by obecnie niewykorzystywane zasoby zostały wchłonięte (przez gospodarkę - PAP) oraz by inflacja powróciła i w trwały sposób ustabilizowała się blisko 2-proc. w średnim terminie" - stwierdził Draghi.

Komentarze Draghi'ego sygnalizują, że EBC nie ma zamiaru spieszyć się ze zwijaniem swojego programu skupu aktywów.

Mixo Das, strateg rynku akcji w Nomura Holdings, wskazuje, że Europa była w ciągu ostatnich miesięcy jasnym punktem jeśli chodzi o globalny wzrost gospodarczy.

"W ciągu ostatnich 3 miesięcy Europa była jasnym punktem globalnego wzrostu gospodarczego. Pewne osłabienie oczekiwań w tym regionie stawia pod znakiem zapytania ekstrapolację zarobków, która jest nierozłącznie związana z tempem wzrostu w gospodarce" - podkreśla Das.

Euro słabnie we wtorek o 0,3 proc. do 1,1135 USD. To już 4. z kolei sesja "spadkowa" dla wspólnej waluty.

WŁOSKIE WYBORY JUŻ WE WRZEŚNIU?

Były premier Włoch Matteo Renzi, lider Partii Demokratycznej, stwierdził w wywiadzie dla "Il Messaggero", że zwołanie wyborów w podobnym terminie co wybory w Niemczech (24 września) zredukowałoby niepewność rynków odnośnie sytuacji politycznej w tym kraju.

Renzi dodał, że nie wyklucza zmiany systemu wyborczego na proporcjonalny, co niedawno zaproponował były premier Silvio Berlusconi. Za takim rozwiązaniem opowiedział się w weekend także antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd.

W sondażach prowadzi partia Renziego i Ruch Pięciu Gwiazd - oba ugrupowania cieszą się ok. 30-proc. poparciem.

Komentarze Renziego wywołały w poniedziałek mocną przecenę aktywów włoskich banków - UniCredit stracił 4,3 proc., a Banco BMP SpA zniżkował o 3,9 proc.

DANE Z JAPONII ZADOWOLĄ GRACZY

Sprzedaż detaliczna w Japonii w kwietniu wzrosła o 1,4 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,2 proc. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Analitycy spodziewali się mdm spadku o 0,2 proc.

Rdr sprzedaż wzrosła o 3,2 proc., po wzroście poprzednio o 2,1 proc. - podał resort. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż detaliczna wzrośnie o 2,3 proc.

W Japonii stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 2,8 proc. wobec 2,8 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało z kolei biuro rządowe. Analitycy oczekiwali wskaźnika bez zmian.

WE FRANCJI WSKAŹNIKI MIESZANE

Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł o 0,4 proc. w I kwartale 2017 r. kdk, podczas gdy w IV kw. wzrósł o 0,5 proc. - poinformował urząd statystyczny Insee w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się, że PKB kdk wzrośnie o 0,3 proc.

W ujęciu rdr PKB Francji wzrósł w I kwartale o 1,0 proc., po wzroście w IV kwartale o 1,2 proc. - podał Insee. Tu oceniano, że PKB wzrośnie w I kw. o 0,8 proc.

Wydatki konsumentów we Francji w kwietniu w ujęciu mdm wzrosły o 0,5 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu spadły o 0,1 proc. - podał Insee. Analitycy spodziewali się, że wydatki konsumentów mdm wzrosną o 0,8 proc.

Rdr wydatki spadły o 0,5 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 0,8 proc., po korekcie z -1,0 proc. - podali statystycy. Tu oczekiwano wzrostu o 0,6 proc.

We Francji nastroje konsumentów poprawiły się mocniej niż oczekiwano. Indeks zaufania wyniósł w maju 102 pkt. wobec 100 pkt. miesiąc wcześniej - podał Insee. Analitycy spodziewali się poprawy wskaźnika do 101 pkt.

Indeks był na poziomie 100 pkt. od stycznia 2017.

WE WTOREK BĘDĄ JESZCZE

O 11.00 w strefie euro zostanie opublikowany indeks nastrojów w gospodarce strefy euro w maju.

O 14.30 Amerykanie podadzą informacje o swoich dochodach i wydatkach w kwietniu, a o 15.00 wskaźnik z rynku nieruchomości S&P/CS w marcu.

O 16.00 Conference Board poda wskaźnik zaufania konsumentów w USA w maju.

O 19.00 Lael Brainard z Fed przedstawi swoją ocenę gospodarki i polityki monetarnej w USA.

W tym tygodniu spodziewane są jeszcze komentarze Patricka Harkera z Fed.

"Cisza" w wypowiedziach bankierów z Fed przed najbliższym posiedzeniem Rezerwy Federalnej (13-14.06) rozpocznie się 3 czerwca.

Istotne dla Fed będą piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada, iż w sektorze pozarolniczym przybyło w maju w USA 180 tys. etatów, po 211 tys. w kwietniu i wyjątkowo słabym, głównie z uwagi na czynniki pogodowe, marcu (79 tys.).

Prezes Fed z St. Louis James Bullard stwierdził tymczasem, że nowa administracja w USA będzie musiała spełnić oczekiwania i zapowiadane przez prezydenta USA Donalda Trumpa zmiany w polityce gospodarczej, które doprowadziły w ciągu ostatnich miesięcy do wzrostów na rynkach akcji.

"Waszyngton musi coś dać rynkom w pewnym momencie" - powiedział Bullard w Bloomberg TV w Tokio. Dodał, że kurs amerykańskiego dolara spadał w ostatnim czasie w reakcji na zmiany w percepcji polityki monetarnej innych banków centralnych w porównaniu z amerykańską polityką pieniężną.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.25

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3547,42 -0,88 -1,32
DAX Niemcy 12571,67 -0,45 -0,69
FTSE 100 W.Brytania 7499,25 -0,64 0,04
CAC 40 Francja 5276,12 -1,06 -1,35
IBEX 35 Hiszpania 10791,10 -0,85 -1,15
FTSE MIB Włochy 20583,30 -0,96 -3,89

>>> Czytaj też: W jakich krajach sprawdzi się bezwarunkowy dochód podstawowy? Oto wyniki obliczeń OECD