"W drugim kwartale wzrost PKB może zbliżyć się do poziomu 4 proc. z w I kw., choć ciężko to będzie powtórzyć" - powiedział Skiba dziennikarzom.

W końcu maja br. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w I kw. 2017 roku o 4 proc. r/r wobec 2,5 proc. wzrostu r/r w poprzednim kwartale. Resort rozwoju skomentował wówczas, że tempo wzrostu PKB w II kw. 2017 r. może zbliżyć się do tempa odnotowanego w I kw. tego roku, przy czym spodziewają się oni poprawy w zakresie inwestycji (po ich spadku o 0,4 proc. r/r w I kw.).

"W całym roku może być więcej niż 3,6 proc. PKB zapisane w budżecie. Jeżeli tak się stanie, to będzie to głównie zasługa przyspieszających inwestycji" - powiedział także Skiba.

Wcześniej w maju wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił, że Ministerstwo Finansów cały czas utrzymuje prognozę, którą przedstawiło w ustawie budżetowej, tj. 3,6 proc., ale widzi szansę, że wzrost będzie wyższy w całym roku.

W ub. tygodniu Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu na 2018 r., przewidujące m.in. wzrost PKB w wysokości 3,8 proc. wobec 3,6 proc. oczekiwanych w tym roku.

>>> Czytaj też: Ta branża wchłania pracowników. Pracuje tu już prawie 250 tys. osób