Zaplanowano także Polsko-Chińskie Forum Pasa i Szlaku ds. Współpracy Infrastrukturalnej. Chińska delegacja zwiedzi Muzeum Obozu Auschwitz i Zamek Królewski na Wawelu.

Spotkania Zhang Dejianga w Warszawie rozpoczną się w czwartek od rozmowy z marszałkiem Markiem Kuchcińskim. Według komunikatu Centrum Informacyjnego Sejmu wizyta będzie okazją do rozmowy o zacieśnieniu współpracy Polski i Chin. Jak podkreślono podczas czwartkowego spotkania z marszałkiem zostanie podpisane memorandum o współpracy między Sejmem RP i OZPL.

W czwartek szef chińskiego parlamentu spotka się też z premier Beatą Szydło. Tego dnia odbędzie się także Polsko-Chińskie Forum Pasa i Szlaku ds. Współpracy Infrastrukturalnej w Hotelu Regent, gdzie planowane jest wystąpienie Marka Kuchcińskiego oraz przewodniczącego Dejianga.

W piątek Zhang Dejiang spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Reklama

Wizyta delegacji chińskiej w Polsce potrwa do niedzieli. Tego dnia to szef chińskiego parlamentu zostanie przyjęty w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Delegacja chińska podczas wizyty w Polsce zwiedzi Muzeum Obozu Auschwitz i Zamek Królewski na Wawelu.

W czerwcu 2016 r. prezydent Andrzej Duda i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping podpisali oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego, strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym. Polska i Chiny zadeklarowały w niej m.in. działania na rzecz promocji współpracy w ramach polskiego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i chińskiej "Inicjatywy Pasa i Szlaku".

W maju b.r. w Chinach przebywała premier Beata Szydło, która wzięła udział w inauguracji międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku oraz spotkała się z premierem Chin Li Keqiangiem. Efektem spotkania szefów rządów Polski i Chin było podpisanie dwóch dokumentów dotyczących współpracy w zakresie turystyki i gospodarki wodnej. (PAP)