Brak pieniędzy, szkoleń, specjalistów. Szansa to emigracja. Lekarze oceniają służbę zdrowia

12 stycznia 2018, 08:55 | Aktualizacja: 12.01.2018, 09:53
Źródło:MAGAZYN DGP
szpital lekarz

szpital lekarzźródło: ShutterStock

Brak pieniędzy, szkoleń, specjalistów. Wielomiesięczne kolejki do badań i zabiegów. Wiemy, w jakim stanie jest polska służba zdrowia. Oto, jak widzą ją lekarze. Wypowiadają się anonimowo, bo tylko wtedy mogą sobie pozwolić na szczerość.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa

Reklama

Komentarze (79)

  • sedno(2018-01-15 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Lekarze w Polsce są państwem w państwie i na tym polega problem.

    Odpowiedz
  • Am(2018-01-14 12:43) Zgłoś naruszenie 30

    Nie ma pasji i talentów. Są bezmózgowie bogato i elitarnie spowinawoceni. Leonardo da Vinchi chciał mieć tylko pracownie, jedzenie,pracę, pasję. Dzisiejsi lekarze zrobili medycynę z pazerności, a nie z pasji i empatii do ludzi.

    Odpowiedz
  • Pacjent(2018-01-13 19:35) Zgłoś naruszenie 40

    Wprowadzić natychmiast obowiązek odpracowania tych darmowych studiów w Polsce przed określony czas i niech sobie wyjeżdżają. Albo niech zwracają za studia i też won, jak tu nie pasuje. Aby domagać się wysokich wynagrodzeń to trzeba mieć wysokie umiejętności lub założyć sobie własne gabinety lekarskie. Zarobicie więcej niż na zachodzie, chyba że nikt do was nie przyjdzie. Obserwowałem młodych lekarzy i na pewno nie pójdę do takich się leczyć.

    Odpowiedz
  • Robol(2018-01-13 14:57) Zgłoś naruszenie 70

    Na służbę zdrowia pieniędzy nie ma ale na przedwczesne emerytury dla celników, prokuratorów, sędziów, policjantów i innych mundurowych są. To kwestia priorytetów, dla PiS mundurowi to świetne krowy dla innych to święte krowy. Tak działa wasz PiS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Terminator(2018-01-13 12:45) Zgłoś naruszenie 30

    Nie tylko lekarze!!!Po prostu prawie cała Polska ma ten sam problem: to niskie zarobki!Produktywność pracy na poziomie 70% niemieckiej a pensje na poziomie 30% no i ceny często na poziomie 100%!!!To skandal!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • z(2018-01-13 08:26) Zgłoś naruszenie 81

    Zanim opscicie nasz kraj, zaplaccie za studia

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • W....(2018-01-13 08:01) Zgłoś naruszenie 29

    W pierwszej kolejnosci w Polsce nalezy podniesc publiczne naklady na zdrowie z 4,5% PKB do sredniej wartosci unijnej czyli do 8 % PKB oraz zmienic system finansowania i rozliczania za swiadczenia medyczne, w ramach ktorych NFZ powinien rozliczac sie z pacjentem poprzez faktury i system refundacji. ----- Ponadto nalezy jak najszybciej przyciac kominowe wynagrodzenia, zarowno w ochronie zdrowia jak i w innych dzialach gospodarki narodowej, poprzez wprowadzenie 5-progowej skali PIT po 50% wlacznie i wprowadzic kwote wolna od podatku w wysokosci progu ubostwa i wykluczenia spolecznego /60% sredniego dochodu rozporzadzalnego na 1 osobe/. ------ Na dzien dzisiejszy prog ubostwa i wykluczenia spolecznego wg metody Eurostatu wynosi okolo 1300-1350 zl netto. ------ Reforma zdrowia wymusza wiele zmian, po zmiane systemu podatkowego PIT wlacznie. Bez zmiany systemu PIT nie da sie przeprowadzic odpowiedniej reformy ochrony zdrowia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • racjonalista(2018-01-12 22:16) Zgłoś naruszenie 11

    Deregulacja rynku edukacyjnego, totalna prywatyzacja ochorny zdrowia, likwidacja danin państwowych związanych z finansowaniem ministerstwa zdorwia/NFZ/ wydziałów w województwach, powiatach, gminach,miastach, dzielnicach oraz placówek medycznych i personelu medycznego. Konkurencja oraz wolny rynek przez kilka/kilkanaście lat i po kłopocie.

    Odpowiedz
  • wektor(2018-01-12 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego największe protesty lekarzy są wtedy gdy PIS jest u władzy. Przez osiem lat rządów PO wszystko było cacy?

    Odpowiedz
  • traktorek(2018-01-12 19:30) Zgłoś naruszenie 40

    Studia powinno się spłacać po ich ukończeniu, z prawem do odpisu podatkowego. Kto pracuje i płaci podatek w Polsce, za studia by w praktyce nie zapłacił. Także, jeżeli studiował za granicą i płacił za to a potem przyjechał tutaj do pracy. Kto studiował na koszt społeczeństwa i chce wyjechać, to proszę bardzo, ale spłata szła by do naszego budżetu w całości.

    Odpowiedz
  • traktorek(2018-01-12 19:30) Zgłoś naruszenie 90

    Studia powinno się spłacać po ich ukończeniu, z prawem do odpisu podatkowego. Kto pracuje i płaci podatek w Polsce, za studia by w praktyce nie zapłacił. Także, jeżeli studiował za granicą i płacił za to a potem przyjechał tutaj do pracy. Kto studiował na koszt społeczeństwa i chce wyjechać, to proszę bardzo, ale spłata szła by do naszego budżetu w całości.

    Odpowiedz
  • .(2018-01-12 17:27) Zgłoś naruszenie 110

    Dokładnie to samo pamiętam z czasów ministrowania Z.Religi. To wielkie straszenie, że wszyscy wyjadą, jak im źle, ile musieli się namęczyć na darmowych studiach, jaką łaskę nam robią, że chcą nas leczyć. Ich filozofia to skończyć darmowe studia, darmową specjalizację i wyjechać do kraju, gdzie ich koledzy musieli za to wszystko zapłacić srogie pieniądze.

    Odpowiedz
  • ROZKAPRYSZENI!(2018-01-12 17:01) Zgłoś naruszenie 251

    25 euro za godzinę to dużo.Nie trzeba było brać kredytów ,hipotek,samochodów itp. ,bo zlicytują. Godzin ile wlezi. Normalny zjadacz chleba ,a tym bardziej przedsiębiorca tak nie robi. Jeśli cię nie stać to po co żyjesz na wyższej stopie ! Można żyć spokojnie za 25 euro na godzinę po 8 godzin dziennie. Wy myślicie ,że ptzeciętny człowiek, przrdsiębiorca za 10 euro na godzinę 8 godzin dziennie nie będzie miał tego czego chce?? Wystarczynie gospodarować jak małe dziecko które kupuje każdego cukierka ,bo jest rozwydrzone i rozkapryszone. Szprzedajcie to na co was nie stać, kupcie mniejsze lokum itp. Kupcie tańszy samochód lub jeździjcie komunikacją miejską.

    Odpowiedz
  • i(2018-01-12 16:48) Zgłoś naruszenie 90

    zalosne pensje lekarze maja po 50k na raczke

    Odpowiedz
  • To tak jak w każdym innym zawodzie(2018-01-12 16:39) Zgłoś naruszenie 301

    Witamy lekarzy w rzeczywistości zwykłych Polaków Tak działają wszystkie zawody. I prawnicy, i inżynierowie i architekci i programiści i aptekarze......to jest normalny świat zawodów w których działa wolny rynek. Dziwi mnie zdziwienie lekarzy bo wszystkie inne zawody mają tak samo.....

    Odpowiedz
  • PROSTE ???(2018-01-12 16:25) Zgłoś naruszenie 154

    Jak obliczyć ile lekarz w Polsce powinien zarabiać ? Proste. Wziąć stosunek zarobków lekarza w Szwecji do pozostałych zarobków zawodów w Szwecji ( lub poza Szwecją średnią stosunku z Angli, Niemiec, USA) i taki sam stosunek zarobków polskich lekarzy do pozostsłych zarobków zawodów w Polsce.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 20002(2018-01-12 15:15) Zgłoś naruszenie 252

    A gdzie ci lekarze wyjezdzaja? Bo mieszkam w UK 11 lat i jeszcze nie spotkalem. Pielegniarki owszem, ale lekarzy ani widu ani slychu.

    Odpowiedz
  • takie są realia(2018-01-12 15:11) Zgłoś naruszenie 322

    Przede wszystkim w Polsce należy oddzielić prywatna służbę zdrowia od państwowej, inaczej ZAWSZE BĘDZIE MAŁO, ile by się nie wrzuciło środków do tej studni bez dna. Symbioza powoduje to, że publiczne pieniądze koczują do prywatnych lekarzy, którzy prowadzą swoje gabinety kosztem publicznej służby zdrowia, a ich własne inwestycje - to biurko i długopis, no jeszcze może notes, ale najczęściej to nawet kartoteki nie prowadza. Leczenie prywatnych pacjentów na publicznym sprzęcie oraz w publicznych szpitalach jest w Polsce juz tradycją , poczynając od 89 r., lekarze się bogacą kosztem reszty społeczeństwa. A więc każde pieniądze zostaną wydane bez korzyści dla wpłacających, dopóki nie zostanie wprowadzony klarowny system jasno precyzujący , na co i gdzie są kierowane środki.

    Odpowiedz
  • m1(2018-01-12 14:33) Zgłoś naruszenie 48

    Nieźle Kościół Katolicki wyprał mózgi mieszkańcom tej krainy przez 1000 lat. Tak sądzę po komentarzach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • edek(2018-01-12 14:20) Zgłoś naruszenie 1317

    Brutalna prawda jest taka: naszemu rządowi nie zależy na dotowaniu służby zdrowia i leczeniu emerytów. Kasa musi być na inne igrzyska w wykonaniu władzy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz