Oto jak Finlandia poradziła sobie z bezdomnością. Po prostu dała ludziom mieszkania

12 kwietnia 2018, 06:55
Tylko na Forsal.pl
Jedno z mieszkań w ośrodku mieszkań wspieranych Väinölä. Zdj. Y-Foundation/ Vilja Pursiainen

Jedno z mieszkań w ośrodku mieszkań wspieranych Väinölä. Zdj. Y-Foundation/ Vilja Pursiainenźródło: Inne
autor zdjęcia: Y-SĂĂtiĂ

Danie bezdomnym dachu nad głową wydaje się pomysłem tak samo prostym, jak trudnym do zrealizowania. Okazuje się jednak, że takie postępowanie się opłaca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (61)

  • Ibanez(2018-04-12 08:13) Zgłoś naruszenie 15252

    Jakie to proste wystarczy ludziom dac, a ja glupi na wszystko se zapracowywuje i potem kupuje... Ehhh lewactwo

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • Jack(2018-04-12 09:25) Zgłoś naruszenie 13126

    Każdego rodzaju rozdawnictwo prędzej czy później zniszczy gospodarkę ale również rozleniwi ludzi. Tak jak ktoś wyżej napisał, z jakiej racji pomaga się frankowiczom ? Zaciągasz kredyt, do tego w walucie w której nie zarabiasz to licz się z tym że należy ten kredyt spłacić, a waluty czasami idą do góry nawet w drastyczny sposób. I co to ma być za pomysł z rozdawaniem mieszkań ? Ja wziąłem kredyt mieszkaniowy który muszę spłacać a ktoś dostanie mieszkanie bo jest po prostu biedny ? To niech idzie do roboty ! A jak nic nie potrafi robić to zawsze można skończyć jakąś szkołę albo zrobić jakieś kursy zawodowe. NIE DLA PAŃSTWA SOCJALISTYCZNEGO I OPIEKUŃCZEGO.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • kTn(2018-04-12 09:53) Zgłoś naruszenie 12227

    Pamiętam, jak jeszcze 10-15 lat temu gloryfikowano politykę socjalną w Szwecji, stawiając ją jako lewacki wzór niedościgniony. A teraz wszyscy m* w kubeł na temat Szwecji, znaleźli sobie Finlandię. Ciekawe, co o kiepskiej sytuacji Finów napiszą za 10 lat (a napiszą???). Sic transit...

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Konkret(2018-04-12 12:19) Zgłoś naruszenie 11717

    Ciekawe, w jaki sposób w Finladii rodzice przekonują dzieci, że warto się pilnie uczyć a potem pracować...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pp(2018-04-12 10:17) Zgłoś naruszenie 11242

    Przecież w Polandii funkcjonuje identyczne zjawisko: rodziny pokoleniowo patologiczne otrzymują socjalne mieszkania, opiekę społeczną, 500+ na każde dziecko, a jeśli ktoś uczciwie pracuje to za karę musi brac kredyt na dożywocie. Sytuacja taka nie skłania patoli do podjęcia pracy, bo zostaliby ukarani obcięciem zasiłków.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Marzyciel(2018-04-12 21:51) Zgłoś naruszenie 10415

    I tak się wprowadza komunizm. Kto trochę kuma, to wie, że już tyle było prób jego wprowadzenia i wszystkie padły. No może oprócz kibiców w Izraelu, które ciągle" trwają i trwają mać" To takie coś na wzór organizacji własności "braci arian". Ale Arianie i ich wspólny sposób gospodarowania, też upadły. Komuna w Paryżu, upadła. Wielki ZSSR nawet upadł. Czy UE nie padnie jak jej niedoścignione wzorce?

    Odpowiedz
  • dolega5(2018-04-12 17:45) Zgłoś naruszenie 9815

    ot wreszcie jest komunizm na tym swiecie, kazdemu nalezy sie mieszkanie, jedzenie i telewizor - a kto za to placi ? a to reszta pracujacych i placacych podatki ktorzy to robia z radoscia wybierajac rzadzacych ktorzy taki raj oferuja.... (A jesli facet jest menelem i mieszkanie niszczy - nie ma problemu - mozemy mu dac nowe co rok....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • it-290(2018-04-12 16:44) Zgłoś naruszenie 9314

    Czegóż się spodziewać po kolejnym artykuliku na forsalu? No oczywiście, że oderwania od rzeczywistości. Wystarczy szybki rzut oka na podstawowe dane statystyczne, żeby sobie dopowiedzieć, że forsal jest tylko oderwany od rzeczywistości, ale że podaje przykłady nieadekwatne: Finlandia PKB (2015) 41 974 USD na osobę Polska PKB (2015) 12 566 USD na osobę A weźmy jeszcze pod uwagę liczbę ludności - kto się chce założyć, że bezwzględna liczba bezdomnych w Finlandii jest znacząco mniejsza niż w Polsce? :>

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ciekawy(2018-04-12 15:35) Zgłoś naruszenie 879

    Ej dobra, a komu trzeba w takim razie zabrać?

    Odpowiedz
  • Admin(2018-04-12 19:49) Zgłoś naruszenie 7021

    Fińskie rozwiązanie problemu bezdomności należy czytać jak ciekawostkę a nie pomysł, który mógłby sprawdzić się na polskim gruncie przez "przedsiębiorczość" naszych rodaków. Dlaczego - bo mieszkania otrzymane od państwa za free zaraz znalazły by się na rynku wtórnym pod najem albo stałyby się melinami. Wystarczy się przyjrzeć co się dzieje z mieszkaniami komunalnymi, o socjalnych nie wspominając. Niestety, aby myśleć o takich rozwiązaniach jak są w Finlandii trzeba najpierw zmienić mentalność społeczeństwa. Dziękuję.

    Odpowiedz
  • Pisokaczoland(2018-04-12 07:41) Zgłoś naruszenie 5811

    W Finlandii mieszkania dla bezdomnych wyglądają ładniej niż u nas tzw. "apartamentowce" z ceną 7-10 tys zł m2 :)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Amaretto(2018-04-12 09:15) Zgłoś naruszenie 4310

    To teraz napiszcie o pladze pluskiew, która opanowała niektóre dzielnice w Helsinkach i jest praktycznie nie do opanowania. Człowiek wynajmuje w miarę dobrze wyglądające mieszkanie, a po paru nocach trzeba jechać do lekarza.

    Odpowiedz
  • an(2018-04-12 15:03) Zgłoś naruszenie 3515

    Finlandia nie Polska. W kraju gdzie nawet pracujacy sa narazeni na biede jest to system nie do zaakceptowania.

    Odpowiedz
  • sid(2018-04-12 16:23) Zgłoś naruszenie 1451

    jak się cale życie żyje i tyra w psiej Wólce,to cały świat oprócz roboty to lewactwo,,,nie mieści to się w głowach prostym katolo chłopo rotnikom ze w tym kapialo lewackiej Finlandii Szwecji Francji czy Niemczech ludzie dostają za darmo mieszkania socjalne żeby nie byli bezdomni,,bo to im się należny,,,,,w konstytucji ich i państwa polskiego państwo powinno zapewnić prace i dom,,,,,,,,,,ale w Polsce w raju katolicko narodowym nikt o tym nie pamięta,za to domy parafialne i rezydencje parti stoją jak pałace,wiec chłopo robotniki do roboty i tyrać w imię Religi i kraju

    Odpowiedz
  • Iwona(2018-04-12 12:45) Zgłoś naruszenie 127

    do @pp - Ja mam kredyt na dożywocie i 500+. Jestem patologia czy uczciwie pracuję? A pracuję.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Yupi(2018-04-12 16:18) Zgłoś naruszenie 1245

    I bardzo dobrze. W ogóle ludzkość powinna przestać pracowac i wszystko rozdzielać za darmo, po równo, ale tylko to co niezbędne do życia. Bieda i wszelkie zło spododowane są pośrednio lub bezpośrednio przez istniejące nierówności i braki jednych kosztem bajonskiego życia innych, a przede wszystkim przez istnienie pieniędzy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Głodni&BezdomniWAfryce.(2018-04-12 13:59) Zgłoś naruszenie 1016

    Ja potrafiłbym wyeliminować dwa problemy na raz: np. bezrobocia i bezdomności , niech bezdomni zabiją bezrobotnych i przejmą ich mieszkania/domy

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • solnik(2018-04-13 09:11) Zgłoś naruszenie 64

    W 2011 r. w Nowej Soli dano bezdomnym nowe mieszkania socjalne. Po 4 latach w 2015 - zdewastowane i ogołocone z wyposażenia mieszkania musiało znowu przejąć miasto. Sprawa była głośna w Polsce.

    Odpowiedz
  • zyzio(2018-04-12 11:26) Zgłoś naruszenie 618

    U nas ten problem już rozważyła pewna po-wska mateczka-polaczeczka - BEZDOMNOŚĆ ależ to jest taki własny wybór stylu życia , wszak teraz u nas obowiązuje zasada - Róbta co chceta i my ją spełniamy , my spełniamy wolę naszego ukochanego demokratyczno-liberalnego społeczeństwa.

    Odpowiedz
  • zyzio(2018-04-12 11:19) Zgłoś naruszenie 48

    Tak , u nas za to wszystko idzie w wirtual , bezdomny - masz odpowiednią usługę internetową - pisz na portal a będzie ci wysłuchane , no przeczytane.

    Odpowiedz