Narodowy plan przyjęcia euro ma zostać opracowany w I kwartale 2009 r. W pierwszym etapie powstanie dokument, który potem będzie nowelizowany.
Przygotowania do wdrożenia euro to przedsięwzięcie rozłożone na trzy lata. Aby jednak prace przebiegały sprawnie, konieczne jest opracowanie narodowego planu przyjęcia euro, który będzie szczegółowym scenariuszem wprowadzenia wspólnej waluty.
Plan - według rządowych zapowiedzi - ma powstać do końca I kwartału 2009 r. Narodowy plan przyjęcia euro będzie zawierał ramy czasowe całego procesu, oraz podział zadań, kompetencji i odpowiedzialności pomiędzy poszczególne instytucje. Konieczna będzie też prognoza kosztów, jakie poniesiemy w związku z nową walutą. Plan powinien przewidywać także pewne rozwiązania alternatywne oraz awaryjne.
Oczywiście większość elementów planu powinna zostać w niezmienionej postaci, aż do zakończenia procesów związanych z wprowadzeniem euro. Jednak szczegółowe działania zawarte w planie oraz sposoby zapobiegania zagrożeniom projektu czy nawet budżety poszczególnych zadań realizowanych w ramach planu powinny być stale weryfikowane. Jak twierdzą specjaliści, należy liczyć się z tym, że kolejne wersje planu będą publikowane średnio co trzy, sześć miesięcy.
Reklama
Istotnym elementem planu będzie doprecyzowanie zasad nadzoru nad przebiegiem przygotowań w całej gospodarce oraz określenie, czy i w jakim zakresie sektor prywatny powinien być zobowiązany do raportowania postępów przygotowań do pełnomocnika rządu ds. wprowadzenia euro.
Ważnym elementem planu będzie też zidentyfikowanie instytucji i kluczowych osób z sektora finansów publicznych, które będą uczestniczyły w przygotowaniach. Główną rolę będą tu oczywiście pełniły NBP i Ministerstwo Finansów, ale przygotowania obejmą także inne jednostki finansów publicznych. Jak w każdym innym projekcie powołany powinien zostać Komitet Sterujący (lub kilka komitetów problemowych), zespoły robocze.
OPINIA
JAKUB BOJANOWSKI
partner w Zespole Zarządzania Ryzykiem w Deloitte
Praca ze stale zmieniającym się planem będzie wyzwaniem dla instytucji sektora publicznego, które są przyzwyczajone do realizowania z góry ustalonych i zabudżetowanych zadań. W przypadku przygotowań do euro należy pamiętać, że raz ustalony termin przyjęcia nowej waluty nie może być zmieniony i że elastyczne podejmowanie szybkich decyzji będzie ważniejsze od zachowania dyscypliny budżetowej. Kluczowym czynnikiem sukcesu będzie zapewnienie przepływu informacji o zmianach i zagrożeniach projektu od poszczególnych instytucji do pełnomocnika. Wyzwaniem dla pełnomocnika będzie zapewnienie, że identyfikowane bariery biurokratyczne lub budżetowe są usuwane na bieżąco i że podejmowane decyzje są odzwierciedlone w kolejnych wersjach planu.