Rosyjski koncern Novolipieck Steel kupił w Ameryce jednego z wiodących producentów stali, spółkę John Maneely Co. za kwotę 3,5 mld dolarów.

Rosyjskie stalownie, na czele z Severstalem, wkraczają na amerykański rynek, gdzie ceny produktów stosowanych w budownictwie i przemyśle samochodowym podwoiły się do 1.080 dol. za tonę. Dzięki tej transakcji Nowolipieck, który jest kontrolowany przez rosyjskiego miliardera Władimira Lisina, przejmuje największego w Ameryce niezależnego producenta rur stalowych.

Sprzedawcą amerykańskiej spółki jest Carlyle Group, druga na świecie pod względem wielkości firma priyate equity, wyspecjalizowanie w przejmowaniu firm i zwiększaniu ich wartości rynkowej poprzez skrupulatny nadzór na ich dalszym zarządzaniem i rozwojem. Carlyle w efekcie zarobiła siedmiokrotnie, kupując stalowy kombinat John Maeely w marcu 2006 roku za 500 mln dol. i sprzedając go dzisiaj za 3,5 mld dol.

W obecnym roku finansowym John Maneely powinien osiągnąć przychody w wysokości 3 mld dol. W grudniu 2006 roku firma połączyła się z kanadyjskim producentem Atlas Tube. Pod rządami Carlyle sprzedaż spółki wzrosła o około 800 mln dol. Ponad 80 proc. przychodów przypada na materiały sanitarno-kanalizacyjne i urządzenia elektryczne wykorzystywane przy budownictwie niemieszkalnym.

Reklama

Rosyjskie władze zachęcają firmy i ich właścicieli do tworzenia „globalnych liderów”. Rosnące koszty operacyjne w Rosji zachęcają producentów stali do ekspansji zagranicznej. Severstal, największa firma stalowa w Rosji, w sierpniu sfinalizowała zakup amerykańskiej spółki Smark Inc. za 775 mln dol. i obecnie rozważa realizację większej akwizycji w USA.

T.B., Bloomberg