Komitet Wykonawczy UEFA zadecyduje 12 maja, w których miastach rozegrane zostaną piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku. Walczy 12 miast po obu stronach, zawody rozegrane zostaną maksymalnie na ośmiu stadionach. Na kilka dni przed decyzją władze naszego wschodniego sąsiada ogłosiły plany udogodnień podatkowych dla UEFA. Państwowa Podatkowa Administracja Ukrainy zapowiedziała zmianę trzech ustaw.
– Planujemy zwolnienie od podatku dochodów europejskiej federacji piłkarskiej z działalności na terenie Ukrainy, a w szczególności dochodów pochodzących ze sprzedaży praw marketingowych i praw do transmisji spotkań – wylicza szef PPAU Sergij Lekar, cytowany przez serwis internetowy go2europe.net. Na tym udogodnienia się nie kończą.
– Zwolnione od VAT będą także wszystkie towary wwożone na Ukrainę na potrzeby komitetu organizacyjnego UEFA – zapowiada Sergij Lekar. Ukraińcy planują wprowadzenie zwolnień podatkowych dla nierezydentów, którzy w związku z przygotowaniami do Euro 2012 otrzymają dochody za wykonane prace lub dostarczone usługi. Na Ukrainie już teraz obowiązują zwolnienia celne dla towarów, które do 1 września 2012 r. wwiezione zostaną na potrzeby przygotowań.
Polska tylko rozmawia z UEFA na temat udogodnień podatkowych. – Chodzi o zakres zwolnień, kogo mają one dotyczyć i jak długo obowiązywać – wyjaśnia Tomasz Zachorski z PL.2012, spółki koordynującej przygotowania Polski do mistrzostw. Z informacji GP wynika, że przeciąganie rozmów robi na UEFA złe wrażenie. Przy okazji rządowa spółka próbuje wywalczyć więcej kompetencji, przy organizacji armii 6 tys. wolontariuszy, spychając w cień PZPN, niepopularny w Ministerstwie Sportu.
Reklama
Tomasz Zachorski tłumaczy, że dłuższe niż na Ukrainie rozmowy o udogodnieniach wynikają z tego, że Polska jest członkiem UE i ma ograniczenia w nakładaniu zwolnień podatkowych. Według Jacka Bochenka, dyrektora projektu Euro 2012 w Deloitte, oczekiwania UEFA dotyczące zwolnień podatkowych nie są niczym wyjątkowym.
– Z podobnych przywilejów korzystają Komisja Europejska czy NATO. Europejska Federacja Piłki Nożnej jest organizacją międzynarodową zarejestrowaną w Szwajcarii, tymczasem mistrzostwa będą rozgrywane w Polsce oraz na Ukrainie. To trzy systemy podatkowe – podkreśla Jacek Bochenek, który zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt.
– W sytuacji gdy Polska zabiega o więcej niż cztery miasta, w których rozegrane zostaną zawody, kwestia zwolnień podatkowych może być jednym z kluczowych elementów decydujących o podziale miast – dodaje Jacek Bochenek.