Inwestycja w budowę elektrowni wiatrowych od strony proceduralnej w zasadzie nie powinna się różnić od budowy supermarketu czy hali widowiskowej. Mało tego – ze względu na to, że energii wytwarzanej z wiatru jest w Polsce zbyt mało, prawo powinno sprzyjać rozwojowi inwestycji w energetykę wiatrową. Jednak w przepisach nie ma żadnych preferencji dla tej branży.
Dodatkowe bariery
Tym, co odróżnia budowę elektrowni wiatrowych od budowy hali widowiskowej czy supermarketu, jest to, że w przypadku inwestycji pierwszego typu procedura jest bardziej skomplikowana i wieloaspektowa. Specyficzna budowla, jaką jest turbina wiatrowa, powoduje nałożenie na inwestora wielu obowiązków proceduralnych, których spełnienie jest niezbędne do uzyskania wszystkich wymaganych pozwoleń.
Ponadto inwestor zainteresowany inwestycją w energetykę wiatrową musi się zmagać z wieloma dodatkowymi barierami, które spowalniają realizację zamierzonych przez niego działań. W każdej fazie przygotowywania projektu inwestor napotyka na bariery polityczne, proceduralne, społeczne, środowiskowe i techniczne. Już wybór lokalizacji okazuje się być bardzo trudnym zadaniem.
Reklama
Ocena wietrzności
Niedostateczny jest również dostęp do oceny zasobów energii wiatrowej w Polsce. Publikowane mapy stref energetycznych wiatru są niewystarczające dla sporządzenia solidnej oceny przydatności danego terenu pod kątem wykorzystania ich dla realizacji inwestycji w energetykę wiatrową. Inwestor, który chce szybko sprawdzić, czy wybrany teren jest odpowiednio zasobny w wiatr, musi więc skonfrontować się z długą i kosztowną procedurą uzyskiwania pozwolenia na budowę masztu pomiarowego, a następnie samodzielnie prowadzić pomiary.
Opór społeczny
Na etapie przygotowania projektu istotną trudnością są bariery natury społecznej. Zauważalny jest niski poziom edukacji ekologicznej lokalnych społeczności oraz ich nieufność i obawa przed energetyką wiatrową. Konieczne jest więc ciągłe i systematyczne informowanie społeczeństwa o korzyściach, jakie niesie ze sobą wykorzystanie energii wiatrowej oraz o tym, jak wielkie ma ona znaczenie dla energetycznego rozwoju kraju. Znów inwestor dostaje zadanie do wykonania.
Wymagania ekologiczne
Procedura planistyczna oraz uzyskanie pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowej są procesem długim i bardzo skomplikowanym z natury rzeczy. Wymogi w odniesieniu do elektrowni wiatrowych są jednak o wiele wyższe niż w odniesieniu do innych inwestycji budowlanych. Jest to widoczne zwłaszcza w procedurach związanych z ochroną środowiska. Elektrownie wiatrowe muszą tu spełniać wyższe standardy niż inne inwestycje również oddziałujące na środowisko. Te i inne bariery sprawiają, iż przygotowanie projektu przez dewelopera trwa nadmiernie długo, jest bardzo kosztowne i niepewne.
Przyłączenie do sieci
Ostatnią i najpoważniejszą barierą, bez usunięcia której energetyka wiatrowa w Polsce nie będzie się rozwijała, jest źle funkcjonująca procedura przyłączania do sieci. Procedura ta została uregulowana w przepisach prawnych – Prawo energetyczne oraz poszczególnych rozporządzeniach. Element uzyskania warunków technicznych przyłączenia do sieci jest elementem najbardziej niepewnym i niejasnym. Brak określonych reguł kwalifikowania składanych wniosków o przyłączanie farmy wiatrowej do sieci energetycznej powoduje blokadę rzeczywistych możliwości przyłączeniowych przez nierealnych inwestorów.
Przedłużające się terminy wydawania założeń do ekspertyzy oddziaływania na sieć oraz wydawania samych warunków przyłączenia do sieci powodują, że inwestor do końca nie wie, czy inwestowane środki lokuje w odpowiednim projekcie, czy też jest on jednak nadmiernie ryzykowny. W końcu wydane warunki techniczne przyłączenia są nieraz trudne do zaakceptowania przez inwestora. Brak jest bowiem jasnych zasad podziału kosztów przyłączenia między operatora sieci a podmiot przyłączany. W efekcie powoduje to przerzucenie na inwestora takiego zakresu rozbudowy sieci, na którą inwestor nie będzie w stanie zorganizować finansowania. Przyczyn takiego stanu rzeczy dopatrywać się można w niedostatecznie rozwiniętym Krajowym Systemie Elektroenergetycznym oraz braku prawnych preferencji umożliwiających szybką realizację inwestycji sieciowych.
Potrzebna synergia
Warunkiem rozwoju energetyki wiatrowej są inwestycje w rozbudowę infrastruktury sieciowej, zwłaszcza w rejonach o preferencyj-nych warunkach wiatrowych. Energetyka wiatrowa w Polsce wciąż rozwija się za wolno. Z drugiej strony Polska, jako państwo należące do Unii Europejskiej, przyjęła na siebie określone zobowiązania w tym zakresie. Likwidacja barier, na które natrafiają inwestorzy, jest zatem niezbędna. Tylko współdziałanie prawodawcy, władz lokalnych i inwestorów może doprowadzić do realizacji celów, jakie Polska ma obowiązek osiągnąć.
PRZESZKODY DLA INWESTORA
Inwestor zainteresowany budową farmy wiatrowej musi się liczyć z:
● brakiem publicznie dostępnych informacji o innych inwestycjach planowanych na danym terenie,
● trudnym i kosztownym dostępem do map geodezyjno-ewidencyjnych i topograficznych,
● brakiem informacji o florze i faunie na danym terenie,
● brakiem dostępnych informacji dotyczących tego, czy dany teren należy do chronionych specjalnymi przepisami obszarów Natura 2000,
● brakiem solidnej informacji o przydatności danego terenu pod kątem wykorzystania go na budowę farmy wiatrowej.