Znamy już polskiego kandydata na fotel komisarza Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk wybrał eurodeputowanego Platformy Obywatelskiej Janusza Lewandowskiego – powiedział w Brukseli szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz. Tym samym z wyścigu po jedno z najważniejszych stanowisk w Europie odpadła Danuta Huebner i Jacek Saryusz-Wolski.

Jak tłumaczył szef UKIE, Lewandowski to człowiek biegły w sprawach ekonomicznych, który dobrze zna Brukselę i politykę europejską. „Jest szanowany w Brukseli, to kandydat pierwszoligowy, aby objąć ważną tekę w Komisji Europejskiej.” – powiedział Dowgielewicz.

Dziś rano szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział, że Janusz Lewandowski byłby najlepszym kandydatem, jeśli Polsce miałaby zostać przyznana teka związana z gospodarką. Podobne zdanie wyraził również szef UKIE.

Choć nie wiadomo jeszcze, za co konkretnie będzie odpowiadał Janusz Lewandowski, to premier Donald Tusk mówił wcześniej, że Polskę interesuje przemysł, czyli teka, za którą obecnie odpowiada niemiecki komisarz Guenter Verheugen.

Lewandowski to wciąż formalnie tylko kandydat na komisarza, bo musi być jeszcze zaaprobowany przez szefa Komisji Europejskiej i zaprzysiężony przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Dowgielewicz liczy, że te procedury ostatecznie zakończą się w pierwszej połowie lipca i najpóźniej wówczas Lewandowski zasiądzie w KE.

Reklama

Ponieważ Lewandowski ma zostać najpierw komisarzem tylko na kilka miesięcy jeszcze w starej Komisji Europejskiej (zastępując obejmującą mandat europosła Danutę Huebner), Dowgielewicz stwierdził, że nie będzie potrzebne jego przesłuchanie w Parlamencie Europejskim. „Ale w tej chwili nie możemy tego wykluczyć.” – dodał.

Kim jest Janusz Lewandowski?

Kandydat na polskiego komisarza urodził się 13 czerwca 1951 roku w Lublinie. Od wielu lat związany z Pomorzem i środowiskiem gdańskich liberałów. W 1984 roku uzyskał stopień doktora ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Trzykrotnie zasiadał w Sejmie – I, III i IV kadencji. W latach 1991-1993 dwukrotnie obejmował stanowisko ministra przekształceń własnościowych – w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego i Hanny Suchockiej.

Od 2003 roku związany z Parlamentem Europejskim – najpierw jako obserwator, a od 13 czerwca 2004 roku jako europoseł Platformy Obywatelskiej z okręgu gdańskiego. Przez 2,5 roku był przewodniczącym komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, następnie objął funkcję jej wiceprzewodniczącego. W niedawnych wyborach europejskich wybrany na kolejną kadencję do PE.