"Nasza wycena zawiera 70 procentowe prawdopodobieństwo, że wartość akcji AIG wynosi zero" - napisał Joshua Shanker, analityk Citigroup, w przekazanej w środę inwestorom nocie. Analitycy obniżyli docelową wycenę AIG o ponad połowę.

Szef AIG Edward Liddy jest pod presją ze strony polityków, którzy naciskają na wyprzedaż aktywów AIG. Wyprzedaż ma pomóc w spłacie wartej 182,5 mld dolarów rządowej pomocy, niezbędnej po stratach na papierach wartościowych zabezpieczających kredyty hipoteczne. W minionym tygodniu AIG podało, że inne instrumenty pochodne, zabezpieczające ok. 193 mld dolarów w aktywach dla europejskich banków mogą mieć "istotnie przeciwny efekt" dla wyników AIG.

Analityk Citigroup komentuje, że nawet proporcjonalnie małe straty mogą być znaczące.

W czerwcu szef AIG powiedział, że ubezpieczyciel ma "doskonałą szansę" na spłatę zobowiązań wobec rządu. Powtórzył w ten sposób zapewnienia złożone Kongresowi w maju tego roku, że firma może spłacić rządową linię kredytową i 40 mld inwestycji w akcje w ciągu pięciu lat. Dodał wówczas jednak, że jeśli sytuacja na rynkach się nie poprawi, proces spłaty może być dłuższy.

Reklama

Liddy zapowiedział dotychczas transakcje, które mogą przynieść 6,7 mld dolarów. W maju poinformował, że planuje ustąpić, gdy tylko znajdzie następcę. "Motywacja szefa AIG i jego zdolność kierowania firmą mogą się osłabić w związku z jego przygotowaniami do przekazania władzy w AIG innej osobie" - napisał Shanker.

Jego zdaniem AIG ma 20 proc. szans na kontynuowanie działalności jako mniejsza firma ubezpieczeniowa, 5 proc. szans na renegocjacje porozumienia z rządem i 5 proc. szans na restrukturyzację kapitału przy użyciu transakcji sprzedaży aktywów. W ocenie analityka jest też 10 proc. szans na utratę wypłacalności przez AIG.

Na początku czwartkowych notowań akcje AIG staniały o 25 centów do 12,85 dolara.

Docelowa wycena Citigroup dla akcji AIG została obniżona z 36 dolarów do 14.

W środę analityczka S&P Catherine Seifert obniżyła rekomendację dla AIF do "sprzedaj" z "trzymaj".