We wtorek w południe zakończyły się zapisy na akcje PGE dla inwestorów indywidualnych, a o godz. 14.00 zakończyła się budowa księgi popytu wśród instytucji. PGE ma opublikować cenę emisyjną oraz podział na transze. Spółka oferuje do 259.513.500 akcji serii B. Wstępnie przewiduje się, że 10 proc. akcji zostanie zaoferowanych inwestorom indywidualnym.

Analitycy spodziewają się jednak poszerzenia transzy dla inwestorów detalicznych. "Wszystko wskazuje na to, że redukcja na akcje PGE będzie w okolicach 97-98 proc., to więcej niż spodziewałem się jeszcze przed ofertą" - powiedział PAP Radosław Łukaszczuk, analityk Millennium DM.

"Jest prawdopodobne, że transza dla detalu zostanie zwiększona i wtedy redukcja będzie niższa. Myślę, że zwiększenie tej transzy byłoby uzasadnione, gdyż Skarb Państwa nie powinien psuć atmosfery przed kolejnymi spodziewanymi prywatyzacjami, w której jakąś rolę powinni odgrywać inwestorzy indywidualni. Powiększenie oferty wpłynie na to, że szybciej zyskają na tej inwestycji" - powiedział analityk.

Zdaniem analityków cena emisyjna akcji PGE zostanie ustalona w okolicach 23 zł. "Uważamy za bardzo prawdopodobne, że cena emisyjna będzie równa lub bliska górnej granicy przedziału" - napisał we wtorkowym raporcie Jan Tomanik, analityk Wood & Co. "Spodziewam się, że cena emisyjna wyniesie 23 zł zarówno dla inwestorów indywidualnych i instytucji. Wszystko zależy jednak od tego, jak zagranica będzie oceniać tę spółkę" - powiedział z kolei Łukaszczuk. Analitycy podkreślają, że zainteresowanie spółką wśród instytucji będzie duże ze względu na przyszły udział jej akcji w WIG-u 20.

Reklama

"Ważnym czynnikiem jest włączenie spółki do WIG-u 20 (co jest istotne dla krajowych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych) oraz bardzo prawdopodobny udział spółki w elitarnym indeksie MSCI (powszechnie używanym jako benczmark dla funduszy rynków wschodzących EMEA)" - uważa Tomanik. To właśnie perspektywa wejścia spółki do warszawskiego indeksu blue chipów będzie warunkować zachowanie kursu w najbliższym czasie. Analitycy uważają, że kurs spółki może rosnąć, bo fundusze będą chciały dopasować swój portfel do składu WIG-u 20.

Analitycy szacują, że przyszły udział PGE w WIG-u 20 wyniesie 6-7 proc. "Perspektywy na najbliższe miesiące są dobre, bo fundusze będą musiały mieć tę spółkę, gdyż ma perspektywę wejścia do WIG-u 20. Udział w aktywach funduszy powinien być zbliżony do udziału spółki w indeksie, więc fundusze będą musiały dokupować jej akcje, co oznaczać będzie wzrost popytu. Jeśli chodzi o sam debiut, to spodziewam się, że kurs wzrośnie o 15-20 proc." - powiedział analityk Millennium DM.