Projekt ma wprowadzić nowe rodzaje podpisów elektronicznych, m.in. zawansowany e-podpis. Zdaniem ministerstwa gospodarki, dzięki temu korzystanie z tych narzędzi będzie bardziej powszechne, a co za tym idzie tańsze. W grudniu ub.r. projekt ustawy, która ma wprowadzić nowe rodzaje podpisów elektronicznych, trafił pierwszy raz do uzgodnień międzyresortowych. Resort gospodarki chciał, żeby rząd przyjął ustawę najpóźniej w styczniu 2009 r. Prace nad nową ustawą wydłużyły się - jak poinformowało biuro prasowe resortu gospodarki - m.in. ze względu na dużą liczbę uwag oraz równolegle prowadzone prace Komisji Europejskiej dotyczące m.in. podpisu zaawansowanego. Uwagi dotyczą m.in. umieszczenia w przyszłości e-podpisu w dowodach osobistych oraz e-podpisów w administracji.

Z kolei w UE Polska bierze udział m.in. w pracach dotyczących wzajemnego uznawania podpisów elektronicznych. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o podpisie elektronicznym, w Polsce istnieją dwa rodzaje e-podpisów: tzw. zwykły, który służy potwierdzeniu tożsamości i bezpieczny, który jest zrównany w skutkach prawnych z podpisem własnoręcznym (wymaga posiadania zestawu do jego składania oraz uzyskania certyfikatu).

Zestaw do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego - kartę kryptograficzną, czytnik kart kryptograficznych oraz odpowiednie oprogramowanie - można kupić w sklepach internetowych lub też w punktach sprzedaży podpisu elektronicznego. Następnie należy wypełnić formularz elektroniczny, aby uzyskać certyfikat e-podpisu. Takie formularze znajdują się na stronie internetowej firm, które wydają certyfikaty. Koszt zestawu bezpiecznego e-podpisu to ok. 200 - 300 zł.

Certyfikaty wydawane są przez Krajową Izbę Rozliczeniową, Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych oraz Unizeto Technologies. Wkrótce rozpoczną działalność dwa nowe centra kwalifikowane, których kontrole wstępną przeprowadziło w ostatnim czasie Ministerstwo Gospodarki.

W opinii resortu gospodarki dwa rodzaje e-podpisu to za mało i w projektowanej nowelizacji ministerstwo chce wprowadzić m.in. nowy rodzaj podpisu elektronicznego, tzw. zaawansowany. Będzie on pośrednim rozwiązaniem pomiędzy bezpiecznym podpisem kwalifikowanym a zwykłym podpisem elektronicznym. Większa gama podpisów ma sprawić, że będzie je można łatwiej dostosować do konkretnych potrzeb, procedur, dokumentów.