Indeks Micex wzrósł o 3,1 procenta. Wysokie wyniki osiągnęli największy bank krajowy w Rosji Sberbank (wzrost o 3,8 proc do poziomu 67,68 rubla) i producent stali Novolipetsk (6,2 proc. do ceny 78,04 rubla). Gazprom-światowy gigant w produkcji gazu ziemnego- zyskał 3 proc., koncern wydobywczy GMK Norilsk 2,9 proc, a największy rosyjski producent metali Polyus Gold 2,5 proc.

Ropa naftowa zdrożała na giełdzie w Moskwie o 2,9 proc. i na zamknięciu notowań kosztowała 79,68 dolara. Ceny miedzi były na najwyższym poziomie w tym tygodniu, zyskały także cyna, nikiel, ołów i cynk.

„To jeszcze nie odwrócenie trendu, ale to pierwszy krok w dobrym kierunku”- skomentował dzisiejsze wzrosty Constantin Demczenko z firmy Everest Asset Management.

Na wzrost notowań wpłynęły wieści o końcu recesji w USA oraz decyzjach Banku Centralnego Rosji. Rosyjskie władze monetarne zmniejszyły dziś podstawową stopę procentową o 50 punktów bazowych do poziomu 9,5 proc. To już ósma obniżka od kwietnia tego roku. Mają one na celu pobudzenie gospodarki i zwiększenie ilości udzielanych przez banki kredytów.