Jeśli drugi na świecie potentat w dziedzinie produkcji żywności istotnie wchłonie Cadbury, wówczas i Wedel siłą rzeczy przejdzie pod amerykańską kuratelę.

Kraft zaoferował 300 pensów w gotówce i 0,2589 swoich nowych akcji za każdą akcję Cadbury, co według ostatniej wyceny oznacza 717 pensów za akcje. W porównaniu z propozycją z początku września wartość oferty spadła z 745 pensów za akcję ze względu na spadek notowań Krafta.

Cadbury odrzuciło pierwszą ofertę, uznając ja za „mało atrakcyjną” ze strony konglomeratu, który rozwija się w „wolnym tempie”. Dzisiaj rada Cadbury ma przygotować nową odpowiedź dla Krafta.

Wczoraj brytyjska gazeta “Sunday Telegraph” napisała, że prezes Cadbury Roger Carr spotkał się z przedstawicielami 50 największych udziałowców spółki, aby uzyskać ich poparcie dla obrony przed podniesioną ofertą Krafta.

Dzięki Cadbury amerykański koncern może uzyskać dostęp do kanałów sprzedaży brytyjskiej spółki na Wyspach oraz w krajach rozwijających się, jak Indie. Miałby również Wedla i perspektywiczne projekty Cadbury w Polsce.

W przypadku fuzji nowa firma zdetronizowałaby koncern Mars, zaj,mując pozycję największego producenta słodyczy na świecie. Analitycy szacują łączne obroty połączonych koncernów  na 50 mld dolarow rocznie.

Irene Rosenfeld, prezes i dyrektor wykonawczy amerykańskiego koncernu, zapowiedziała w zeszły wtorek, że wykaże duże zdyscyplinowanie w przypadku próby przejęcia brytyjskiej spółki. „Z Cadbury, czy bez niego Kraft Foods znajduje się w dobrej sytuacji”.