Firma Eurekahedge, monitorująca rynek inwestycji alternatywnych, podała, że aktywa globalnych funduszy inwestycyjnych wzrosły w październiku do 1,45 biliona dolarów. Po siedmiu miesiącach wzrostów Eurekahedge Hedge Fund Index, oddający wyniki ponad 2000 funduszy na całym świecie, spadł o 0,3 proc. Globalny benchmark zyskał w tym roku 16 proc. Zdaniem specjalistów z singapurskiej firmy fundusze hedgingowe przetrwały najgorszy rok spowodowany kryzysem i dążą do najlepszego wyniku od 2003 roku.

Cztery spośród pięciu monitorowanych regionów funduszy hedgingowych osiągnęło dodatnie przepływy pieniężne netto w zeszłym miesiącu. Najwięcej nowego kapitału przyciąga Europa. Rynek Starego Kontynentu wychodzi z recesji i staje się znowu atrakcyjny dla inwestorów. W trzecim i drugim kwartale europejskie fundusze wzrosły o 3,92 miliarda dolarów i ich aktywa wyniosły łącznie 340 miliardów dolarów. Pod względem procentowego wzrostu prym wiedzie Azja (bez Japonii). Fundusze hedgingowe regionu zyskały w zeszłym miesiącu 3,33 proc. Azjatyccy menedżerowie zarządzają kapitałem wartym 102 miliardy dolarów. Najsłabszy wynik uzyskały w październiku fundusze japońskie, tracąc 1,7 proc. swojej wartości.

Z danych Eurekahedge wynika, że od maja tego roku do funduszy wpłynęły ponad 72 miliardy dolarów. W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku osiem przyniosło dodatnie przepływy pieniężne netto. Specjaliści spodziewają się również dobrych wyników w końcówce roku, licząc na napływ kapitału od inwestorów instytucjonalnych.