W raporcie, który tradycyjnie przyjmuje do wyliczeń okres od września do września, prawie 50 miast zanotowało spadek cen wynajmu o przeszło 10 proc. Na przykład w Midtown Manhattan koszty te obniżyły się o około 30 proc., w Singapurze o 53 proc. i w centrum Hongkongu – o 41 proc.

Globalna recesja i kryzys kredytowy zepchnęły w dół ceny wynajmu biur, firmy na całym świecie redukują bowiem zatrudnienie. Z danych Bloomberga wynika, że na całym świecie zlikwidowano w tym czasie 1,93 mln miejsc pracy. W USA stopa bezrobocia osiągnęła w październiku 10,2 proc. najwyższy poziom od 1993 roku.

Prym dalej wiedzie londyński West End

Najdroższe na świecie biura wciąż znajdują się w londyńskiej dzielnicy West End. Tam koszt wynajmu sięga 184,85 dolarów za stopę kwadratową powierzchni. To i tak o 26 proc. mniej niż przed rokiem licząc w dolarach, i 18 proc. w funtach.

Reklama

West End pozostaje niezmiennie najdroższym miejscem na świecie od 2001 roku za wyjątkiem półrocza, opisanego w majowym raporcie CB Richard Ellis. Ceny w tej dzielnicy podbijają zwłaszcza siedziby funduszy hedgingowych, które skupiły w rejonach Mayfair i St.James. Szacuje się, że ceny mogą dalej rosnąc, bo władze lokalne zamierzają podnieść w tym rejonie podatek od nieruchomości dla firm o 70 proc. w okresie najbliższych pięciu lat.

Na drugim miejscu w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie jest wewnętrzny rejon centrum Tokio, a zewnętrzne kwartały centrum japońskiej stolicy zajęły miejsce trzecie. Na czwartej pozycji jest centrum Hongkongu, a na piątym Moskwa. Przed rokiem ranking rozpoczynał także West End, a za nim szła Moskwa, centrum Hongkongu, centralne Tokio i Mumbai (d. Bombaj).

Rio i Sao Paulo wyprzedziły Manhattan

Nowojorski środkowy Manhattan wylądował w tym roku na liście CB Richard Ellis dopiero na 24 miejscu, przed rokiem był na 15. Za pomieszczenia biurowe płaciło się tam średnio 68,93 dolarów za stopę kwadratową. Ale jeśli Manhattan jest dalej najdroższą lokalizacją w USA, to w Ameryce wyprzedziły go dwie metropolie latynoamerykańskie – Rio de Janeiro, na 12 miejscu wobec 37 pozycji sprzed roku i Sao Paulo na 16 pozycji (26. miejsce rok temu). W Rio biura kosztują 87,47 dolarów za stopę kwadratową, a w Sao Paulo – 81,81 dolarów.

W raporcie półrocznym z maja tego roku Wars zawa zajmowała 41. pozycję najdroższych lokalizacji świata z ceną 54,16 dol. za stopę kwadratową, tuż za Seulem, wyprzedzając Pragę. Co ciekawe Dubaj był wtedy siódmy ze stawką 122,52 dolarów.