Najbogatszą amerykańską rodziną są dzisiaj spadkobiercy założyciela słynnego supermarketu Wal-Mart. Sam Walton stworzył swoją firmę w XX wieku, w pierwszym założonym przez siebie sklepie sprzedawał wszystko to co kupował od hurtowników, począwszy od opon samochodowych, a skończywszy na włoskich pierożkach tortellini. Ta dywersyfikacja produktowa, przez wielu uważana za szaleńczy krok, przy stosunkowo niskich cenach większości towarów, okazała się bardzo zyskowna. W chwili śmierci w 1992 roku majątek jego rodziny szacowano na co najmniej 23 miliardy dolarów, zaś dzisiaj wart jest o wiele więcej. Ocenia się, iż Waltonowie posiadają ponad 90 miliardów, co czyni z nich najzamożniejszą rodzinę w Stanach Zjednoczonych.

Drugą najbogatszą rodziną w Ameryce jest familia Kochów. Jej majątek wyceniany jest na kwotę ponad 40 miliardów dolarów. Czterej bracia swoje bogactwo zawdzięczają ojcu Fredowi, który opracował jedną z metod przekształcania oleju opałowego w benzynę i na jej bazie otworzył Koch Industries. Współcześnie jest to druga pod względem wielkości sprzedaży prywatna firma w Stanach Zjednoczonych.

Do czołówki najbogatszych amerykańskich rodzin należy także rodzeństwo Johna, Jacqueline’a i Forresta Juniora Mars. Ich babcia Alva Mars, chcąc osłodzić życie swojemu choremu na polio synowi Frankowi, przygotowywała mu w dzieciństwie dotąd niespotykane w Stanach czekoladowe smakołyki. Ich popularność wśród znajomych rodziny była tak duża, że w 1911 roku Frank postanowił założyć firmę Mars, specjalizującą się w produkcji słodyczy. 30 lat później jego syn Forrest wprowadził na amerykański rynek kultowe już cukierki M&M's, a następnie znane na całym świecie batony Milky Way i Snickers. Po śmierci Forresta w 1999 roku, to właśnie troje jego dzieci John, Jacqueline i Forrest odziedziczyło czekoladowe imperium swojego ojca. W mediach nie ma informacji na temat wielkości majątku rodziny Marsów, wiadomo jedynie, że Mars to największa na świecie firma zajmującą się produkcją wyrobów cukierniczych, a roczne przychody ze sprzedaży jej produktów to ok. 30 miliardów dolarów.

Mówiąc o amerykańskich, rodzinnych bogaczach nie można zapomnieć o familii du Pont. Jej majątek szacowany jest dzisiaj na ponad 15 miliardów dolarów. W 1802 roku chemik Eleuthere Irénée du Pont, potomek słynnego Pierre’a du Pont de Nemours walczącego w Rewolucji Francuskiej, zbudował w Wilmington jeden z pierwszych młynów wytwarzających czarny proch. Był to przełomowy moment w rodzinie du Pont, gdyż od tej chwili przedsiębiorstwo zaczęło szybko i prężnie się rozwijać, stając się światowym potentatem w przemyśle chemicznym. To właśnie tutaj wynaleziono materiały, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia, takie jak teflon, czy nylon.

Reklama
ikona lupy />
Produkty firmy Mars / Bloomberg
ikona lupy />
Jeden ze sklepów Wal-Mart / Bloomberg
ikona lupy />
Sklep Wal-Mart podczas Czarnego Piątku / Bloomberg