– Jesteśmy otwarci na współpracę z firmami, które chcą działać jako wirtualni operatorzy komórkowi (MVNO) – mówi DGP Marcin Gruszka, rzecznik P4. By działający w sieci P4 MVNO mógł świadczyć usługi głosowe, musi się na to zgodzić Polkomtel. Operator sieci Plus dostarcza bowiem klientom P4 usługi tam, gdzie operator sieci Play nie ma własnej infrastruktury.

– Wystąpiliśmy do Polkomtelu o zgodę, by nasi MVNO mogli wykorzystywać ich sieć – dodaje Marcin Gruszka. Rzecznik P4 nie chciał ujawnić, z iloma potencjalnymi MVNO operator sieci Play rozmawia. Z informacji DGP wynika, że w tym gronie są m.in. operatorzy telewizji kablowej UPC (numer jeden na rynku) i Vectra (drugi co do wielkości). Ani jeden, ani drugi operator kablówek nie podjął decyzji o ostatecznym wyborze partnera.

– Rozmawialiśmy ze wszystkimi operatorami. Partner nie jest jeszcze wybrany. Usługi chcemy zacząć świadczyć w tym roku, a w pierwszej kolejności będą to usługi internetu bezprzewodowego – mówi nam Krzysztof Stefaniak, rzecznik Vectry.

– Uważnie obserwujemy rozwój rynku, rozmawiamy z różnymi operatorami i podejmiemy decyzję, jeśli tylko znajdziemy odpowiedni model biznesowy mający uzasadnienie ekonomiczne i dający gwarancje zwrotu inwestycji w rozsądnym czasie. Naszym obecnym priorytetem jest zwiększanie dostępności do wprowadzonych w 2009 roku usług superszybkiego internetu i wideo na żądania – mówi Simon Boyd, prezes UPC Polska.

Z naszych informacji wynika, że UPC jest zainteresowane przede wszystkim bezprzewodowym dostępem do internetu. Oferowanie telefonii komórkowej jako tzw. czwartej usługi (pozostałe trzy to telewizja, internet i telefonia stacjonarna) stało się trendem wśród operatorów telewizji kablowej. Cel jest prosty: zwiększenie lojalności klientów.

12 stycznia ofertę usług mobilnych przedstawi wielkopolski operator CaTV – Inea. Firma będzie świadczyć usługi, korzystając z sieci PTK Centertel. Inea – szósty co do wielkości operator kablowy – podąża drogą, którą przetarł dostawcom usług CaTV Aster City (czwarty gracz na rynku telewizji kablowej). Firma najpierw w 2008 roku uruchomiła usługi głosowe (tylko abonenckie), a jesienią 2009 roku dołączyła do nich bezprzewodową transmisję danych.

Od jesieni jako MVNO w sieci P4 działają notowane na giełdzie Multimedia (numer trzy na rynku telewizji kablowych). Operator zaczął od świadczenia usług transmisji danych. Zapowiadał, że usługi głosowe wprowadzi w grudniu 2009 r. Ten plan się nie udał. – Na razie nie podajemy terminu uruchomienia usług głosowych, ale wszystko wskazuje, że to nieodległy termin – mówi DGP Krystyna Kanownik, rzecznik Multimediów.