O godzinie 11.00 indeks WIG20 zyskuje 1,2% i wynosi 2470pkt. Mniejszym zainteresowaniem kupujących cieszą się spółki małe średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio 0,3% oraz 0,45%.

Początek roku do udanych zaliczą akcjonariusze Cyfrowego Polsatu (CYFRPLSAT), którzy zarobili już 12%. Cyfrowy Polsat jest rynkowym liderem wśród operatorów satelitarnych platform cyfrowych pod względem liczby posiadanych abonentów. W 2009r. operator pozyskał netto 476 tyś. nowych abonentów i na koniec ubiegłego roku miał ich 3,2mln. Szczególnie udany był IV kwartał, kiedy to spółka pozyskała 286 tyś. nowych abonentów. Końcówka roku to sezonowo bardzo korzystny okres dla operatora, gdyż przypada na niego zwykle blisko 50% podpisanych nowych umów abonenckich. Szacuje się, że do pozyskania jest jeszcze około 2 mln klientów, a większość z tej grupy przypadnie płatnym cyfrowym platformom satelitarnym. Oprócz świadczenia usług płatnej telewizji Cyfrowy Polsat rozpoczął świadczenie usług telekomunikacyjnych jako operator wirtualnej telefonii komórkowej.

>>> Czytaj też: Dzięki szybkiemu internetowi budujemy koncern medialny

W trzecim kwartale ubiegłego roku Cyfrowy Polsat nie zaskoczył wynikami. Spółka miała słabsze pierwsze półrocze 2009r. i kolejne kwartały miały przynieść poprawę wyników, zwłaszcza, że w lipcu 2009r. przeprowadzono akcję promocyjną wspierającą sprzedaż. Przychody spółki w III kwartale ubiegłego roku wzrosły co prawda o 11% w ujęciu R/R, ale wynikało to w znacznej mierze z rozbudowy bazy abonenckiej. Znacznemu pogorszeniu w 2009r. w relacji do 2008r. uległa rentowność operacyjna spółki. Aż 30% kosztów operacyjnych Cyfrowego Polsatu denominowane jest w walucie obcej (koszt przesyłu sygnału oraz koszty licencji programowych), co sprawia, że osłabienie złotego negatywnie wpływa na wyniki operacyjne spółki. Dodatkowym czynnikiem obniżającym rentowność jest wysoki koszt pozyskania i utrzymania abonentów. Zagrożeniem dla spółki jest zachowanie głównego segmentu działalności. Rynek płatnej telewizji cyfrowej po okresie dynamicznego rozwoju nabrał cech rynku dojrzałego, co oznacza, że możliwości kontynuowania znaczącej rozbudowy bazy abonentów wydają się być w perspektywie kilku lat ograniczone. Negatywnie należy ocenić spadek średniego przychodu na abonenta o 4,7% do 34,7 zł po 9 miesiącach 2009r. względem 35,1 zł w analogicznym okresie 2008 roku.

Mimo tych zagrożeń spółki notowania niedocenionego wcześniej Cyfrowego Polsatu idą w górę. Rynek mediów powinien w pierwszej kolejności zyskać na poprawie otoczenia makroekonomicznego, a wyższa od oczekiwań rynkowych liczba nowo pozyskanych klientów oraz oczekiwane umocnienie złotego są czynnikami, które powinny w kolejnych kwartałach przełożyć się na poprawę wyników operacyjnych spółki. Co więcej, pod koniec ubiegłego roku rozpoczęto renegocjacje umów licencyjnych. Cyfrowy Polsat oszczędności z tego tytułu przeznaczy jednak najprawdopodobniej na wzbogacenie oferty programowej. Informacje o wzroście bazy abonentów powinny sprzyjać zachowaniu walorów Cyfrowego Polsatu. Na dzisiejszej sesji akcje operatora są liderem wzrostów wśród spółek indeksu WIG20 i notują zwyżkę o 3,4%.

Dzisiejsza sesja nie przyniesie impulsów w postaci publikacji ważnych danych makroekonomicznych. Warto odnotować, że dziś oficjalnie rozpoczyna się sezon wyników amerykańskich spółek za IV kwartał (po sesji w USA poznamy wyniki kwartalne Alcoa), choć na pierwsze ważniejsze publikacje poczekamy do drugiej połowy przyszłego tygodnia. Warszawskim bykom sprzyja zachowanie parkietów zachodnioeuropejskich. DAX oraz CAC40 zyskują odpowiednio 0,8% oraz 0,9%.