"W porozumieniu zostały […] rozwiązane problemy przesyłu gazu, należącego do ОАО Gazprom, przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i działalności spółki EuRoPol Gaz SA. Strony uważają za uregulowane rozbieżności odnośnie opłaty stawki tranzytowej za przesył gazu rosyjskiego przez terytorium Polski w latach 2006-2009" - czytamy w komunikacie, w którym nie podano jednak żadnych szczegółów dotyczących spornej kwoty.

>>> Polecamy: Dostawy rosyjskiego gazu do Polski przedłużone do 2037 r.

Według "Rzeczpospolitej", chodziło o sumę przynajmniej 80 mln USD, a zaległości wynikały z faktu, że Gazprom płacił za tranzyt surowca według ustalonych przez siebie stawek, niższych od obowiązujących. Czwartkowa "Rzeczpospolita" podaje, że kompromis w tej sprawie przewiduje, iż Gazprom nie spłaci tych zaległości, ale w zamian PGNiG dostanie upust w cenie gazu. Jednak żadna ze stron nie ujawnia, ani ile gazu będziemy kupować po niższej cenie, ani jak duże to będzie dyskonto.

Sprawa opłat, była najważniejszą sprawą, która blokowała zawarcie porozumienia gazowego. W czwartek rano PGNiG podało, że zawarło trójstronne porozumienie z OAO Gazprom Export z siedzibą w Moskwie i spółką System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz z siedzibą w Warszawie, które przewiduje przedłużenie kontraktu jamalskiego na dostawę gazu ziemnego do Polski do 31 grudnia 2037 roku i możliwość zwiększenia dostaw gazu do poziomu 10,2 mld m. sześc. gazu wg polskiej normy. Porozumienie przewiduje także przedłużenie kontraktu na przesył gazu przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej gazociągiem jamalskim należącym do EuRoPol Gazu do 2045 roku na dotychczasowych warunkach.

Zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi ok. 14 mld m sześc., z czego ok. 30 proc. stanowi wydobycie krajowe. W 2008 roku OOO Gazprom Export dostarczyło do Polski ponad 7 mld m sześc. gazu. Import rosyjskiego gazu do Polski i jego przesył przez terytorium Polski odbywa się na podstawie długoterminowych kontraktów, zawartych na podstawie porozumienia międzyrządowego z 1993 roku i aneksów do tego porozumienia.