Z przeprowadzonej przez nas analizy wynika, że oprocentowanie lokat spadło w 13 bankach, a wzrosło w 6 na 33 obserwowane przez nas instytucje. Mniej za lokaty płacą Allianz Bank, BOŚ, Deutsche Bank (dla polisolokat), Eurobank (dla lokaty kwartalnej), Getin, Inteligo, Lukas, mBank, MultiBank, Raiffeisen i Volkswagen Bank direct. W Alior Banku, BGŻ oprocentowanie niektórych depozytów poszło w dół, a niektórych uległo zwiększeniu. Wyraźną poprawę ofert odczuli za to klienci AIG, DnB Nord, Meritum i Polbanku.

Jak co miesiąc sprawdziliśmy w których bankach stawki oprocentowania są najwyższe. Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne. Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne jest to oznaczone w tabeli. Sprawdziliśmy stawki na 5 tys. zł. Rozszerzyliśmy nasz ranking o lokaty na okres jednego miesiąca, które cieszą się zainteresowaniem klientów banków.

Mimo że banki w skali całego rynku kontynuują trend ścinania oprocentowania depozytów, to niektóre z nich idą pod prąd. W czołówce zaszły zmiany na korzyść klientów, bo na najlepszych lokatach można zarobić więcej niż miesiąc temu. Najwyżej oprocentowaną lokatę na miesiąc znajdziemy w Eurobanku, który płaci 4,55 proc., co po odjęciu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych daje nam 3,69 proc. zysku. Deponując pieniądze na kwartał można jednak zarobić więcej. Getin Noble Bank za pośrednictwem serwisu lokaty.open.pl płaci 5,65 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, czyli dająca możliwość uniknięcia podatku Belki, a więc odpowiada ona tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,98 proc.

Zmieniła się czołówka jeśli chodzi o najlepszy depozyt na pół roku, bo Meritum proponuje antypodatkową lokatę na 5,75 proc., co odpowiada depozytowi na 7,1 proc. Ten sam bank przy rocznym depozycie jest w stanie zapłacić jeszcze więcej, bo 5,8 proc., czyli tyle co na tradycyjnej lokacie na 7,16 proc. Amatorzy dwuletnich depozytów mogą zaś skorzystać z oferty Banku Pocztowego, który ma lokatę na 7 proc. (5,67 po opłaceniu podatku), ale uwaga – ze zmiennym oprocentowaniem. Pewne 6 proc. (4,86 netto) dostaniemy w Toyota Banku

Marzec przyniósł więc dobre wieści dla osób szukających najwyżej oprocentowanych depozytów. Stawki znów przekroczyły poziom 7 proc. Warto wykorzystać tę okazję, bo kolejne miesiące mogą przynieść spadek oprocentowania, tak jak to dzieje się w innych bankach. Kolejna okazja na wysokooprocentowane lokaty może się pojawić dopiero pod koniec roku, kiedy to Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić stopy procentowe.

Szukając najlepszych lokat nadal trzeba skupiać się na antypodatkowych depozytach. Lokaty z dzienną kapitalizacją królują w czołówce naszego rankingu. Dają one możliwość uniknięcia podatku dzięki zaokrągleniom. Jeśli naliczane codziennie odsetki nie przekroczą 2,49 zł, to podatek jest zaokrąglany do zera, a bank, kosztem fiskusa, może klientowi zaoferować wyższe oprocentowanie.