Funt brytyjski natomiast miał spore kłopoty, ale nie dał się zatopić, nawet po ogłoszeniu przez S&P negatywnej prognozy dla Wielkiej Brytanii (potwierdzając jednak rating na poziomie AAA), podczas gdy brytyjskie dane gospodarcze okazały się dość mieszane (liczba rozpatrzonych pozytywnie wniosków o kredyt hipoteczny słabiej, ale podaż pieniądza M4 znacznie lepiej).

Dolar australijski okazał się zdecydowanym zwycięzcą, reagując z opóźnieniem na wczorajsze jastrzębie komentarze szefa RBA Stevens'a, które poparte zostały kolejną opinią obserwatora RBA McCrann'a. Sugerował on, że RBA podwyższy stopy w najbliższy wtorek (obecnie rynki zdyskontowały ok. 70-procentową szansę podwyżki) oraz przewidział wzrost notowań towarów.

Na amerykańskim froncie danych poziom dochodów osobistych pozostał bez zmian w porównaniu do miesiąca poprzedniego, ale wydatki wzrosły o 0,3% m/m – oba wyniki w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami – podczas gdy indeks aktywności w przemyśle Fedu z Dallas wypadł lepiej niż się tego spodziewano, odnotowując wzrost o 7,2%; wyniki poszczególnych elementów nie były już tak pozytywne, aktywność bieżąca na dobrym poziomie, ale prognozowana już nie.

Dzisiejsza sesja azjatycka upłynęła pod znakiem spokoju, bez wyraźnego trendu ani dominacji którejkolwiek z walut. Coraz więcej pogłosek na temat rewaluacji yuana, WSJ publikuje wypowiedź prezesa Banku Światowego Roberta Zellick'a, który mówi, że „działania Chin mające na celu skierowanie gospodarki w kierunku bardziej nastawionym na konsumenta mogą okazać się dobrym momentem do rewaluacji chińskiej waluty”, zauważając też jednak, że struktura przemysłowa w Chinach jest wypaczona, gdyż największe zyski przypadają państwowym spółkom, co w dużej mierze tłumaczy wysoki poziom oszczędności widoczny w tym kraju.

Dalsze komentarze na temat rewaluacji yuana napłynęły ze strony doradcy PBOC Xia Bin, który uważa, iż Chiny powinny powrócić do „zarządzanego kursy płynnego” sprzed kryzysu najszybciej jak to tylko możliwe. Przypomnijcie sobie wypowiedź innego doradcy PBOC, Fan Gang'a, który mówił, że Chiny mogą powrócić do scenariusza „zarządzanego kursu płynnego”, jeżeli niepewność gospodarcza minie. Prezes MFW Strauss-Kahn również wypowiedział się na temat yuana, stwierdzając, iż jest on znacznie niedoszacowany, ale zwrócił również uwagę na to, że i tak to Chiny zadecydują kiedy i o ile rewaluować swoją walutę.

Jeżeli chodzi o publikacje danych, stopa bezrobocia w Japonii wypadła zgodnie z oczekiwaniami oraz bez zmian wobec 4,9% w lutym. Z bardziej pozytywnej strony, współczynnik miejsc pracy do kandydatów spadł z 0,47 do 0,46. Patrząc na pozostałe dane widzimy poziom wydatków gospodarstw domowych, który rozczarował spadając o 1,6% m/m, -0,5% r/r po zeszłomiesięcznym wzroście o 1,7% w skali roku, podczas gdy poziom produkcji w przemyśle spadł po raz pierwszy od 12 miesięcy (-0,9% m/m, znacznie gorzej od oczekiwanych -0,5%).

Rozpoczynając sesję w Europie, mamy niemieckie ceny importu, a w Wielkiej Brytanii opublikowane zostaną indeks cen domów oraz PKB za 4 kwartał. Dynamika sprzedaży detalicznej w Norwegii oraz Hongkongu również jest planowana na dziś. Natomiast sesja amerykańska to ceny produktów przemysłowych/surowców w Kanadzie oraz indeks cen domów Case/Shiller, jak również miesięczny odczyt wskaźnika zaufania konsumentów Conference Board. Te ostatnie dane mogą zwrócić na siebie uwagę, jeżeli weźmiemy pod uwagę gwałtowny spadek w zeszłym miesiącu – rynki będą oczekiwały korekty w górę.

Wydarzenia – poprzednia sesja

• USA - Luty - Dochody osobiste bez zmian wobec oczekiwanych +0,1% oraz poprzednich skorygowanych na +0,3%
• USA – Luty - Wydatki osobiste wzrosły zgodnie z oczekiwaniami o 0,3% wobec poprzednich skorygowanych na +0,4%
• Niemcy – Marzec - Inflacja CPI wzrosła o 0,5% m/m, 1,1% r/r wobec oczekiwanych odpowiednio 0,3%/0,9% oraz poprzednich 0,4%/0,6%
• Nowa Zelandia – Luty - Liczba pozwoleń na budowę wzrosła o 5,9% m/m wobec oczekiwanych 2,0% oraz poprzednich -2,8%
• Japonia - Luty - Poziom wydatków gospodarstw domowych spadł o 0,5% r/r wobec oczekiwanych +1,5% oraz poprzednich +1,7%
• Japonia - Luty - Stopa bezrobocia wyniosła zgodnie z oczekiwaniami 4,9%, bez zmian wobec poprzedniego miesiąca
• Japonia - Luty - Aktywność produkcji w przemyśle spadła o 0,9% m/m, wzrosła o 31,3% r/r wobec oczekiwanych odpowiednio -0,5%/+31,7% oraz poprzednich 2,7%/18,5%
• Nowa Zelandia – Luty - Podaż pieniądza M3 spadła o 5,1% r/r wobec poprzednich -4,5%

Ważne tematy – nadchodząca sesja (wszystkie czasy w GMT)
• Niemcy - Indeks cen importu (06:00)
• Szwajcaria - Wskaźnik konsumpcji UBS (06:00)
• USA - Wystąpienie Evans'a z Fedu (06:45)
Wielka Brytania - Krajowy indeks cen domów (07:00)
Norwegia - Dynamika sprzedaży detalicznej (08:00)
• Wielka Brytania - Ostateczny wynik PKB za 4 kwartał (08:30)
• Wielka Brytania - Bilans na rachunku bieżącym (08:30)
• Hongkong - Dynamika sprzedaży detalicznej (08:30)
• USA - Wystąpienie Evans'a z Fedu (kolejne) (10:30)
• Kanada - Indeks cen produktów przemysłowych/surowców (12:30)
• USA - Indeks cen domów S&P Case-Shiller (13:00)
• USA - Wskaźnik zaufania konsumentów (14:00)