We wtorek doszło do dalszego niewielkiego umocnienia złotego wobec euro, któremu towarzyszyły mieszane nastroje na rynkach międzynarodowych. Po lekkiej korekcie pod koniec sesji kurs EUR/PLN zakończył dzień nieco powyżej 3,87.

Złoty tracił natomiast wobec dolara przy silnym odreagowaniu amerykańskiej waluty wobec euro. Przyczyniły się do tego dobre dane z USA oraz ponowny wzrost obaw o sytuacje fiskalną krajów strefy euro.

"Kurs EUR/PLN zaliczył wczoraj sesyjne minimum w okolicy 3,8670 i ten poziom również dzisiaj zatrzymał rano jego spadki. Liczymy na osłabienie złotego w kolejnych godzinach w kierunku 3,88"- powiedział analityk rynków finansowych Raiffeisen Bank Polska Marcin Grotek.

Europejska waluta jedynie we wtorek rano miała przewagę nad dolarem. Ruch kursu EUR/USD napędzały rekordowo wysokie pozycje zakładające osłabienie euro, z których część była zamykana z powodu końca kwartału.

Dziś na krajowym rynku decyzja RPP oraz spotkanie RPP i zarządu NBP z premierem i ministrem finansów, a także podaż długu na II kw. i dane o bilansie płatniczym za IV kw. Za granicą zaś zostaną opublikowane ADP, Chicago PMI oraz zamówienia w przemyśle w USA.

Jednak, w ocenie analityków, zarówno dane krajowe, jak i zza granicy będą miały drugorzędne znaczenie, a rynek walutowy będzie zdominowany zachowaniem inwestorów na rynkach światowych.